Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 05-05-15, 13:23
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

να ειστε καλα παιδια. ηταν κατι που ηθελα να το μοιραστω μαζι σας μιας και οι αυτοματες αναπληρωσεις του εμποριου κοστιζουν αρκετα. και τις αλλες DIY που υπαρχουν εδω στα ψαροφορουμ δεν τις πολυκαταλαβαινω.

Τρεχει τωρα γυρω στους 4-5 μηνες το συστηματακι αυτο στο μικρο μου ενυδρειο απροβληματιστα.

εφτιαξα ενα δευτερο τωρα και για το αλλο μου ενυδρειο τωρα, σας παραθετω τις φωτογραφιες











τι προσεξα τωρα με την δευτερη κατασκευη που εκανα? οτι η συνδεσμολογια που παραθεσα πιο πανω στην αρχη δεν ξερω αν ειναι σωστη. την ακολουθησα πιστα οπως τα εγραψα με τα θετικα και αρνητικα καλωδια και δεν λειτουργησε. αναστρεψα πολλα καλωδια και τελικα δουλεψε. σε ποια καλωδια το εκανα αυτη τη φορα δεν θυμαμαι δυστυχως. δεν ξερω πως το εκανα και πως μπορω να βοηθησω περισσοτερο εδω μιας και δεν το εχω με τα ηλεκτρολογικα. οποιος επιχειρησει να το φτιαξει αν δει οτι δεν δουλεψει με τη πρωτη τοτε να αρχισει τα πειραματα. εχει να κανει με τις πολικοτητες μαλλον. και ακομα καλυτερα οποιος κατανοησει την σωστη λειτουργια του να το γραψει εδω. και κατι αλλο. στο πρωτο συστηματακι που εκανα εδω, στο ρελε ΝΕ555 ειχε δυο μικρες λαμπες. μπλε και κοκκινο. τωρα στο δευτερο που εκανα, παει αλλιως. εχει δυο λαμπες. κοκκινο και οι δυο. δεν ξερω γιατι εχει διαφορα τωρα. αυτα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01423 seconds with 11 queries