Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 25-03-07, 21:50
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Νομιζω οτι δεν παιζει καθολου,ή μαλλον μικρο, ρολο το ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο σου, περισσοτερο παιζει ρολο η επιφανεια του πυθμενα, για τον προφανη λογο οτι δραστηριοποιουνται σε αυτον.
Στο δικο μου ενδυρειο με πυθμενα διαστασεων 48Χ33 εχω φιλοξενησει μεχρικαι 17 ενηλικα ψαρια, χωρις ιδιαιτερα προβληματα, εκεινη την περιοδο ομως υπηρχε και το moss wall που παρειχε πιο πολλες κρυψωνες. Ομως ηταν και μια περιοδος οπου παρατηρουσα καυγαδες με τα αρσενικα να αρπαζονται στομα στομα και να αναμετρωνται για περιοχες και θυληκες.Χωρις προβληματα εχει δουλεψει η αποικια μου στα 7 εως 11 ενηλικα ψαρια.
Αρα λοιπον αν υποθεσουμε οτι ενα 100λιτρο ενυδρειο θα εχει περιπου το διπλασιο πυθμενα σε εμβαδο και κατα προτιμηση να εχει μακροστενο σχημα τοτε θα ελεγα οτι μπορεις να εχεις μεχρι και 20-25 ψαρια...ομως οχι ολα με την μια διοτι τοτε θα υπαρχουν εντονες αντιπαραθεσεις για τη διαμορφωση περιοχων και χαρεμιων, αλλα σιγα σιγα σιγα καθως θα επεκτεινεται η αποικια.

Τα φυτα δεν εχουν προβλημα με αυτες τις κιχλιδες, δεν ειναι φυτοφαγες.Αλλα εγω ειμαι αντιθετος με τα τοπια αφρικανικων κιχλιδων που εχουν και φυτα μεσα στο συνολο τους.

Οι πετρες με τα φυτα (βρυα) ειναι αλγη, μαλλον εννοεις τη δευτερη φωτογραφια.

Προχωρα λοιπον με προσεκτικα βηματακια...
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries