Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-11-19, 19:18
dim_itris Ο χρήστης dim_itris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2019
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Χαμένος Ξανά...

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum.

Μετά από 7 χρόνια απουσίας λόγω γάμου ,απόκτησης παιδιών,ανακαινισεων και μετακόμισης που με είχαν απομακρύνει από το hobby μας είμαι πάλι εδώ και ο λόγος είναι ότι η γυναίκα μου και η κορούλα μου κάνουν "bulling" 😂 ώστε να φτιάξω ένα ενυδρειο για το σπιτι μας!Τυχη βουνό!

Λοιπόν φτάνει με την πάρλα τωρα.

Θυμήθηκα ότι λίγο πρίν τα παραπάνω ετοιμαζα ένα ενυδρείο το οποίο δεν τελείωσε ποτέ για ευνόητους λογους.Ψαχνοντας στην αποθήκη βρήκα το "χαμένο" πρότζεκτ και έχω στα χέρια μου τα εξης:

1) μια σιδηροκατασκευη με γωνίες 120χ60χ70 ύψος
ώστε εσωτερικά της να "συρταρωσουν" τα κρύσταλλα και να μην έχω εσωτερικές κοντρες(έτσι έτρεχε το παλιό μου 400 λίτρα επί 5 χρόνια χωρίς κανένα θεμα)

2) τον πάτο του ενυδρείου 160x60που είναι κρύσταλλο 10mm securit "ψημενο" δηλαδη με 2 τρύπες για sump.

3Το έπιπλο για το ενυδρειο φτιαγμένο και τρυπημενο ακριβώς στα ίδια σημεία με τον πάτο του ενυδρείου.

Τα θέματα μου τώρα:

1)Είναι εντάξει το κρύσταλλο του πάτου από θέμα αντοχής?

2) Σκέφτομαι να βάλω 10mm απλό κρύσταλλο για τις επάνω 4 πλευρές?Είναι ασφαλές ή να πάω και εδώ σε securit?

3)Το ενυδρείο σκοπεύω να το κάνω βιοτοπικο με κιχλιδες tanganyika. Να φτιάξω sump γι αυτά τα λίτρα μιας κ υπάρχουν οι τρύπες ή να τις κλείσω κ να πάω σε εξωτερικό φίλτρο?και αν ναι sump τι διαστάσεις θα με καλύψουν χονδρικά?

Ξέρω ότι το θέμα έχει χιλιοσυζητηθει αλλά με προβληματίζει η ασφάλεια γιατί το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι όπου υπάρχει ξύλινο δάπεδο και δεν μπορώ καν να σκεφτώ την περίπτωση ατυχήματος.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries