Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 01-12-13, 03:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kontheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα… έχω νεότερα από το ενυδρείο μου.
Πριν απο 4 μέρες (και αυτο με παραξενεύει πάρα πολύ) η αμμωνία έφτασε να μηδενίζει, τα NO2 είχαν ξεπεράσει το 1 και τα ΝΟ3 τα 120. Μετά απο 4 ή καλύτερα 5 μέρες έχω αναλυτικά τις παρακάτω μετρήσεις

ΚΗ (dKh) 13
pH 7,5
GH (dGH) 21
NH4 -0,05
NO2 0,025
NO3 60+
θΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 34

είναι δυνατόν μέσα σε 5 μέρες? και γιατι έχω και μείωση στα ΝΟ3? λόγω των φυτών μου ίσως (λόγω αεραντλιών με ελαφρή ανατάραξη)?
τώρα θεωρητικά πρέπει να μαι έτοιμος έτσι δεν είναι? πρέπει κάτι να προσέξω?

το ενυδρείο ετοιμάζεται για γκαπάκια και ένα ζευγαράκι ραμιρεζάκια να ελέγχουν το πληθισμό (διάβασα οτί μπορώ κίολας να τα κάνω χαρεμάκι) και 2 αλγοβαγα (δεν θυμάμαι πως λέγονται ακριβώς)
Το ενυδρείο σου θέλει λίγες ημέρες ακόμα για να μηδενίσουν αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρώδη (ΝΟ2). Γιατί έχεις τόσο μεγάλη θερμοκρασία ? Εχεις φυτα μέσα είπες ? Και αντέξανε με τόσο μεγάλη θερμοκρασία ? Θα σου πρότεινα σταδιακά να την χαμηλώσεις, όχι απότομα γιατί μπορεί να χαλάσεις τη βιολογία σου, 26-27 είναι καλή. Για τα νιτρικά που είπες μπορεί τα φυτά να τα μείωσαν αλλά και πάλι απορώ πως άντεξαν τα φυτα με τοσο μεγάλη θερμοκρασία. Για την ιχθυοσύνθεση διάβασε αν ταιριάζουν τα ψάρια μεταξύ τους σε παραμέτρους νερού (PH, σκληρότητα, θερμοκρασίες) αλλά και συμπεριφορά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02000 seconds with 11 queries