Θέμα: παράσιτα?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-01-07, 17:36
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή Νέα για το θέμα αυτό!

λοιπόν μετά από έναν περίπου χρόνο ανανεώνω το ποστ. τα "παράσιτα" για τα οποία είχα τότε μιλήσει εξακολουθούσαν να κάνουν την εμφάνισή τους ειδικά στο 12λιτρο. πρόσφατα μπόλιασα ενυδρείο φίλου μου που το ετοιμάζουμε και για παρουσίαση και σήμερα αφού κάναμε τις προβλεπόμενες μετρήσεις και είδαμε οτι το ενυδρείο είναι στρωμένο κανονικά, παρατήρησα οτι υπήρχαν μέσα στο νερό τα ίδια ζωύφια! πήραμε λοιπόν έναν ειδικό μεγενθυτικό φακό για υφάσματα, τον βάλαμε μπροστά στον φακό της μηχανής και απαθανατίσαμε ένα από αυτά.

Από μία έρευνα που έκανα μοιάζει αρκετά με δάφνια αλλά μάλλον δεν είναι, είναι προφανές όμως οτι ανήκει κι αυτό στην τάξη των βρανχιόποδων (Branchiopoda). επίσης μοιάζει πολύ με Triops longicaudatus και Lepidurus packardi. Η φώτο δείχνει λεπτομέρειες που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, μιλάμε για κάτι το πολύ μικρό. Υπ'όψιν οτι έχω νιφάδες δάφνια, αρτέμια και gamarus για τροφή και το μυαλό μου πάει συνέχεια εκεί γιατί ανάμεσα στις νιφάδες υπάρχουν και αποξηραμένα κομμάτια σαν αυγουλάκια. Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι? πάντως τα ψαράκια το εκτιμούν και φαντάζομαι οτι τα μωρά που εκτρέφω στο 12λιτρο θα κάνουν πάρτυ, γίνεται χαμός εκεί μέσα από δαύτα.


ειδού η φώτο.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries