Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 18-10-10, 09:30
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε.
Αν είναι τόσο περιορισμένος ο χώρος σου και δεν μπορείς να βολέψεις εξωτερικό φίλτρο, ίσως πρέπει να σκεφτείς την λύση του εσωτερικού.
Αλλά και πάλι θα πρέπει να υπάρχει από επάνω ένα άνοιγμα τουλάχιστον 12-15 εκατοστά για να το βγάζεις, καθαρίζεις, συντηρείς.
Δώσε τα μεγαλύτερα περιθώρια που μπορείς, όσο πιο στριμωγμένα είναι τα πράγματα, τόσο πιο δύσκολη θα είναι η συντήρηση,
το φύτεμα, το κλάδεμα, ο καθαρισμός, το πιάσιμο των ψαριών, τα πάντα και στο τέλος θα σου γίνει εφιάλτης.
Nαι ολα αυτα σκεφτομαι και με πιανει πονοκεφαλος αλλα ενα 15αρι cm οπως και να εχει θα το εχω απο πανω (με οσο πιο χαμηλο καπακι γινεται!)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
στην περιπτωση σου θα εκανα ειδικη κατασκευη και τι θελω να πω με αυτο

λες οτι εχεις ενα επιπλο 86*56*50

εγω θα εκανα ενα ενυδρειο 85 * 55 * 35-40
το ενυδρειο θα ειναι 85 * 45 * 35-40
και απο πισω θα εχει ενα φιλτρο (πλατης) 85 * 10 *35-40 με αρκετα επιπεδα

Ετσι θα κερδισεις χωρο, δεν θα εχεις εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο που θα χαλαει την εμφανηση (θερμοστατες κυκλοφοριτες, ph controller Κλπ κλπ κλπ), Θα εχεις ενα φιλτρο ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πολυ φθηνο.
Σαν τελευταια λυση εχω σκεφτει κατι τετοιο και ισως και την κατασκευη του μονος μου αλλα και παλι δεν υπαρχει χωρος για να δουλεψω τοσο μεγαλη κατασκευη στο σπιτι μεσα..σκεφτηκα μεχρι να το φτιαξω στο σπιτι στην χαλκιδικη και να το φερω αλλα ειναι λιγο extreme λυση (χωρια που μπορει να το φερω λαμπογυαλο μεσα στο αμαξι 50χλμ αποσταση )
Ετσι πληροφοριακα θα ξεκινησω μια ερευνα (να εχω μια εικονα) σε μαγαζια με τζαμια και θα κανω ερωτησεις για συγκεκριμενες διαστασεις με 8αρι τζαμι να εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgis4 : 18-10-10 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries