Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 23-09-03, 15:52
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κοιτα δεν ξερω για τι σου το πουλησανε αλλα δυσκολα το βλεπω για Cyn.afra, χωρις ομως και να το αποκλειω εντελως εφοσον οπως ειπε και ο Γιωργος (polleni) το συγκεκριμενο ειδος εχει subdominant males and females που μοιαζουν καπως ετσι (το ιδιο και καποια δικα μου)... αλλα και παλι περισσοτερο για Ps.greshakei μου μοιαζει εφοσον παντα (και εδω παλι δικιο εχει ο polleni) δεν προκειται για υβριδιο! Για αυτο αλλωστε και εγραψα αρχης εξ αρχης οτι ειναι πολυ δυσκολο να πεις με καθε σιγουρια για το τι ειδος προκειται, ειδικα μαλιστα απο την στιγμη που εισαι αναγκασμενος να κρινεις απο καποιες φωτογραφιες και μονο! Θελει προσοχη οταν αγοραζουμε ενα ψαρι, να τσεκαρουμε αν προκειται η οχι για το ειδος που μας λενε οτι μας πουλανε... Ειδικα οταν αυτος που μας το πουλαει, δειχνει να μην ξεχωριζει ενα mbuna απο εναν μπουμπουνα...


Υ.Γ Ρε Νικο εσυ τελικα τι εχεις ... Lab.caeruleus ή Lab. sp. yellow Γιατι αν το ψαρια που εχεις ειναι αυτο... www.cichlidae.com/tanks/t012.html ή αυτο www.petsforum.com/cichlidroom/tanks/t008.html ή αυτο www.connix.com/~mko/mw09001j.htm (εδω ειδικα αναφερονται και οι τεσσερεις χρωματικες παραλαγες του) ή αυτο www.notcatfish.com/ffotm/2000_07.htm ή αυτο http://www.malawicichlidhomepage.com...na_labido.html ή..... ή..... ή..... τοτε μαλλον και εσυ Lab.caeruleus εχεις! Αν ομως οχι και επειδη το ειδος που αναφερεις δεν ειναι επιστημονικα καταγεγραμμενο σε κανενα εντυπο (τουλαχιστον οχι με αυτο το ονομα, εψαχνα σημερα ολο το πρωι) θα ηθελα αν μπορουσες να μου στειλεις καποιες φωτο για να το δω απο καθαρη περιεργεια, καθοτι δεν το εχω συναντησει ποτε στην Ελλαδα! Ευχαριστω!

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ Νικολα μην με παρεξηγησης σε παρακαλω, δεν τα λεω τα παραπανω προσπαθωντας να το παιξω επιστημονας απλα επειδη και ο Ηλιοπουλος αναφερθηκε στο ιδιο ειδος οταν ειχε μπει σαν xyrichthys και το ειχε αναφερει σαν εξαιρετικα σπανιο θα ηθελα να το δω εφοσον το εχεις εσυ! Και παλι ευχαριστω!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02282 seconds with 11 queries