Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 05-05-11, 15:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε μου, είναι μεγάλα και πολύ περίπλοκα θέματα αυτά που δεν δύναται να συζητηθούν και να καταλίξουν κάπου από εμάς σε αυτό το φόρουμ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
...η επιλεκτική αναπαραγωγή στέλνει στη χωματερή χιλιάδες μικρά κόι που "δεν πληρούν τις προδιαγραφές" (γεγονός που δεν πτοεί βλέπω κανέναν)
Εμένα προσωπικά με πτοεί! Το μεγάλο κίτρινο μου κόι, όπως και άλλα μικρότερα είναι τουλάχιστον απαράδεκτα σε ποιότητα ψάρια για να τους παρέχονται οι συνθήκες που τους δίνω εγώ σήμερα. Μου το έχουν ήδη πει!!! Δε με ενδιαφέρουν οι επιλεκτικές αναπαραγωγές, πρώτα - πρώτα γιατι ένα τέτοιο ψάρι μπορεί να στοιχίσει όσα μου στοίχισαν όλος ο εξοπλισμός και η κατασκευή της δεξαμενής μου. Με ενδιαφέρουν από την άποψη των γνώσεων όμως, οπότε και τις παρακολουθώ.

Από την άλλη βέβαια, χωρίς αυτούς τους παραγωγούς, σήμερα δεν θα είχαμε ούτε καν το 1/10 των ποικιλιών που υπάρχουν στην αγορά. Μπορεί να βλέπουμε τιμούλες των πολλών χιλιάδων δολαρίων, αλλά ίσως να μην σκέφτηκες ότι για να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα θα πει ότι υπάρχει ανάλογη ζήτηση απο τους "συλλέκτες". Ένας άλλος παράγοντας που ανεβάζει τις τιμές των επιλεγμένων εκείνων ψαριών, είναι ότι σε λίμνες των 100,000 λίτρων και βάλε τα γνωστά (mud ponds) βάζουν τόσα ψάρια που είναι μετρημένα στα δάκτυλα των δύο χεριών. Το κόστος συντήρησης είναι πολύ μεγάλο, επομένως και η τιμή παίρνει τα άνω της.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
και από την άλλη, στην πατρίδα μας τουλάχιστον, οι "ατυχείς" αυτές γέννες που κανονικά θα πήγαιναν στον ενυδρειακό Καιάδα, φτάνουν στα μαγαζιά να πωλούνται σε τιμές εφάμιλλες με αυτές των "εκλεκτών" κόι στους ανίδεους αγοραστές...
Τα ίδια πράγματα συμβαίνουν και εδώ φίλε μου, μόνο που ίσως τα πράγματα να είναι χειρότερα, γιατί στην Κύπρο δεν σου στέλνουν καν από το εξωτερικό. Είναι επιθυμία μου να αποκτήσω κάποτε ένα Ιαπωνέζικο asagi, βρήκα αρκετές φορές σε καλή τιμή αλλά η αποστολή ήταν αδύνατη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 11 queries