Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-04-18, 08:34
Medfun Ο χρήστης Medfun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-09-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Medfun η επιστροφή.....

Καλημέρα και από εμένα. Μετά από 10 χρόνια απουσίας αποφάσισα να φτιάξω εδώ Ελλάδα εάν μικρό ενυδρειάκι για δίσκους.
Η γυάλα έχει μήκος 120 Χ 60 Χ 70 εκατοστά από 10 χιλιοστά ροντέ τζάμι έχει 4 τρύπες για σαμπ και επιστροφή από τις όποιες θα χρησιμοποιηθούν οι 2 μόνο, σαμπ 80 Χ50Χ60 το οποίο θα γεμίζει σταδιακά. η αντλία sicce 2500. θέρμανση προσωρινή 500 watt(200 k 300 quarz) μέχρι να αντικατασταθεί από θερμαντήρα μεταλλικό snego. Φωτισμός led( δεν έχει έρθει ακόμη αλλά καλύτερα για να προσαρμοστούν τα ψαράκια στο ενυδρείο πιο άνετα. το αναμένω έως το τέλος της εβδομάδας). Άμμος χαλαζιακή λευκή (χρυσοβαλίτης) πλυμένη sibelco 25κιλα. από φυτά μερικές ανούμπιες και φυσικά κάποιες ρίζες που σταδιακά θα πάρουν την θέση τους. από ψάρια max 8 θα μπούνε σταδιακά. Νερό 50- 50 βρύσης ώσμωσης. το pH στου ζωγράφου είναι 8.0 το νερό του ενυδρείου είναι pH 7,0 tds 88 ppm NO3 0 NH4 0, ακόμη το φίλτρο δεν έχει στρώσει καλά για να έχω και τις τελικές μετρήσεις. μετά από συνομιλία με παλιούς φίλους είπα να ανεβάσω την όλη διαδικασία (Νίκο discus fan σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες χτύπα αλύπητα ειδικά για το φόντο θα το αλλάξω
μάλλον σε γαλάζιο στις επόμενες αλλαγές που θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο!!!χα χα χα) Δημήτρη επίσης ευχαριστώ κ εσένα ελπίζω να ζωντανέψει το φόρουμ όπως ήταν πριν από χρόνια. Γιαννη69 αν το διαβάσεις να ξέρεις ότι σε έχω θυμηθεί άπειρες φορές να είσαι καλά όπου και να είσαι και γενικά μου λείπει πολύ η ωραία ατμόσφαιρα που είχαμε εδώ... έχω και άλλα ονόματα από φίλους να μην τα αναφέρω. τέλος πάντων σταδιακά θα ανεβαίνουν και φώτο έως το τελικό αποτέλεσμα. το ανεβάζω και εδώ γιατί στο δισκο-φορουμ δεν λειτουργειί πλεον τίποτα δυστυχώς και δεν μπορώ να παραθέσω και φωτογραφίες ς. οι κατοικοι του τα παιδια μου οπως λέω... 2 blue diamond, 1 snake skin, 1 pigeon lepard. οι φωτογραφίες μάλλον είναι πολύ μεγάλες και δεν ανεβαίνουν όποιος μπορεί ας μου πει πως να τις ανεβάσω....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01884 seconds with 11 queries