Θέμα: αντλια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 12-03-15, 13:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

για να μην ανοιγω νεο θεμα..
ψαχνομαι πως να φτιαξω το σαμπ σε ενα ενυδρειο 100 χ 40 χ 55
θα γινει με μαυρο πλεξι, αρα μου ειναι ευκολο να κανω τρυπες ή οτιδηποτε οπου χρειαστει..
το θεμα μου ειναι οτι σκεφτομαι να βαλω και καμια γαριδα μεσα και θελω να ειναι ασφαλεις η εισοδος του νερου στο σαμπ , ωστε να μην μπαινει γοννος , αλλα και να μην ξενεριζει η αντλια απο το μπουκωμα της εισοδου
Και γαριδες να μην βαλω ολο και καποιος γοννος μπορει να πεταχτει απο τα ψαρια και δεν θελω να τα ψαχνω μεσα στο sump , οπως και μικρα helena που θα υπαρχουν..
Σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να βρω ασφαλη λυση στο να μην υπαρχει περιπτωση να ξενερισει η αντλια ή να πλημυρισει το διαμερισμα
Σκεφτηκα να βαλω μια αντλια που προεξεχει το κατω μερος (σωληνας που τραβαει νερο), σαν τις αντλιες της aquael πχ και να την βαλω κατω χαμηλα (μεσα στο σαμπ σε ενα διαμερισμα) και το "ματσουκι" της , να ειναι εξω απο το σαμπ , εκει να τοποθετησω σφουγγαρι-προφιλτρο και να γινεται ετσι η εισαγωγη του νερου, οπου να περναει απο τα διαμερισματα και να φευγει το νερο με υπερχειληση , κατι σαν το κρεμμαστο φιλτρο , αλλα αυτο θα βρισκεται μεσα.
Δεν ξερω ομως κατα ποσο θα μπουκωσει το συστημα και θα πλημυρισει..
Στο σαμπ θα υπαρχει και θερμαντηρας, σχαρακια κλπ , δεν μου κανουν (αν και εχω) γιατι περναει ανετα και μικρο ψαρακι.
Σας ζαλισα με το σεντονι το ξερω
καμια ιδεα κανεις?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries