Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 13-09-13, 08:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεγω οσο εψαξα,δεν μπορεσα να βρω πολλες "επισημες" πληροφοριες να πω την αληθεια.γενικα προσπαθω να βρισκω την περιγραφη των ψαριων που γινεται για την ταξινομηση τους,

(Chan, BPL and X-L Chen (2009) Discovery of Tanichthys albonubes Lin 1932 (Cyprinidae) on Hainan Island, and notes on its ecology.)

αλλα δυστυχως δεν την βρισκεις παντα.

παντως ασχετα απτο τι λενε οι διαφορες σελιδες,δεν μπορω να φανταστω ποταμι (και ειδικα της ασιας) που δεν θα εχει βλαστηση γυρω του,η ακομα και ξυλα μεσα στο νερο.ισως οχι πολλα,αλλα σιγουρα θα υπαρχουνε.τωρα το που διαλεγουν να σταθουν τα ψαρια μεσα σε αυτο ειναι αλλο θεμα.
πχ,ποια φωτο θα διαλεξεις απαυτες για να αναπαραστησεις?(ειναι ολες απτο white cloud mountain)




και απο εδω http://www.visitourchina.com/guide/w...in_picture.htm

Uploaded with ImageShack.us

αλλα αυτο εξαρταται και απτο πως προσδιοριζει καποιος το βιοτοπο.ειναι το ακριβες σημειο που ζουνε τα ψαρια?η το ποταμι στο οποιο ζουνε γενικα?εμενα και οι δυο περιπτωσεις μου φαινονται σωστες για διαφορετικους λογους.

εκτος αυτου,ακομα και αν τα ψαρια ζουνε σε περιοχες οπως στην τελευταια φωτο.(σχετικα γυμνες απο βλαστηση) ειναι σιγουρο οτι εκει θα κινουνται με φοβο απο κυνηγους κλπ λογω του οτι ειναι "ανοιχτη" η περιοχη και ειναι σιγουρο οτι για ασφαλεια θα πηγαινουν σε περιοχες πιο καλυμενες,ειτε με πετρες ειτε με βλαστηση κλπ.
οποτε γιατι να φτιαξω στο ενυδρειο μου ενα μερος οπου τα ψαρια ισως να νιωθουν "απειλη",και να μη φτιαξω την περιοχη οπου πηγαινουν για να νιωσουν ασφαλεια?
ενταξει τωρα δε μιλαμε για wild caught Ψαρια,οποτε ισως αυτο να μην παιζει τοσο μεγαλο ρολο,αλλα παλι πιστευω οτι καποια πραγματα δεν "σβηνουν" γενετικα.

τα "ανοιχτα" μερη παντα θα ειναι απειλητικα για ολα τα ζωα.ακομα και για τα σκυλια που εχουμε σπιτι μας.

ετσι απτη στιγμη που δεν μπορω να βρω την επισημη περιγραφη των ψαριων και της περιοχης τους,πιστευω οτι δεν ειναι λαθος να συνδιασω καποια πραγματα.
τουλαχιστον προς το παρον...(ενταξει δεν μιλαω για Black water,αυτο θα μεινει απωθημενο αναγκαστικα)

παντως και τα δικα μου,τα βλεπω οτι διαλεγουν να στεκονται(τα περισσοτερα) πανω απτις πετρες και κοντα στη java fern.βεβαια δεν εχει και μεγαλο μηκος το ενυδρειο μου,(60αρι ειναι)οποτε ισως να κανω και λαθος.παντως σε διαφορετικες ωρες την ημερας κινουνται ανετα σε ολο το ενυδρειο και δεν εχουν προβλημα ουτε με τα ξυλα.ισα ισα που "ψαχνουν" αρκετα αναμεσα τους.

(μαλον πρεπει καποιος μοντ να τα μεταφερει καπου αυτα τα ποστς γιατι παει μακρια η βαλιτσα)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02180 seconds with 11 queries