Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 01-03-12, 16:53
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριξε μια ματια εδω

Το αλατακι βεβαια δε το ξεχναμε...
ευχαριστω.
ναι ξεκινησα ηδη την θεραπεια με αλατι!

κοιτα, πεθανε και το δευτερο χρυσοψαρο μου (ειχα ενα σχετικο τοπικ "σοσ αρρωστο χρυσοψαρο" που μου ειχες απαντησει και εκει. αυτο ηταν το πρωτο ψαρι).
πεθαναν απο την ιδια ασθενεια γτ ειχαν ακριβως τα ιδια συμπτωματα. ομως στο δευτερο ψαρακι ειδα αλλα 2 συμπτωματα που δεν τα ειχα θεωρησει συμπτωματα στο πρωτο(τα ειχαμε αποδωσει στο λαθος στημενο ενυδρειο μου αλλα δεν ηταν τελικα απο αυτο).

κοιταζοντας στα συμπτωματα ασθενειων εξονυχιστικα ειμαι μεταξυ 2 αρρωστιων. και για τις δυο η θεραπεια ειναι αλατι και για την μια quickcure και για την αλλη λεει "οποιοδηποτε αντιβιοτικο ευρεους φασματος" στη μια ιστοσελιδα, και στην αλλη ελεγε pottassium permanganate.


κατα 90% ειναι αρρωστο και το τριτο, θελω να το προλαβω πριν παθει κατι και αυτο. οσο ειναι αρχη..


ποιο αντιβιοτικο μου προτεινεις με βαση αυτα?


Υ.Γ. οι αρρωστιες στις οποιες κατεληξα ειναι:
Flukes

http://www.desktopgoldfish.com/goldf...disease=Flukes



Costia

http://www.desktopgoldfish.com/goldf...disease=Costia
-------------------------
ααα επισης να πω οτι οπτικα δεν φαινται τα παρασιτα αλλα αυτες οι 2 αθενειες που βρηκα ειχαν ολα τα αλλα συμπτωματα.. δν βρηκα αλλη ασθενεια που να τα περιλαμβανει ολα. τα ψαρια παρουσιασαν το εξης-τα γραφω με τη σειρα που παρουσιαστηκαν:

1,το λεγομενο flashing στο κολυμπι τους και ρουφουσαν αερα απο την επιφανεια, ενω οξυγονωνεται πολυ καλα το νερο τους

2,πεσμενα πτερυγια

3,καθονταν στον πατο

4,δεν ετρωγαν

5,σκουρες κηλιδες στο σωμα
6,λιγο πριν πεθανουν, εσωτερικη αιμορραγια κατα τοπους.

μηδεν αμμωνια και ολα τα συναφη. το ενυδρειο ειχε στρωσει.

βεβαια οι σκουρες κηλιδες ενδεχεται να ηταν και καψιμο απο το μελαφιξ που ειχα βαλει-διαβασα οτι πολυ συχνα προκαλει εγκαυματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ino : 01-03-12 στις 16:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 11 queries