Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 16-08-08, 16:46
Το avatar του χρήστη nonliner
nonliner Ο χρήστης nonliner δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: Καστέλα, Πειραιάς
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας!

Λοιπόν ξεκινάω με τα αποτελέσματα των μετρήσεων για να εξηγήσω το πρόβλημα μετά.

θερμ: 28
ph: 7.6
kh: 6
gh: 8
nh3: 0
no2: 0
no3: 10


Λοιπόν σήμερα κάποια στιγμή του είχα αφήσει το καπάκι ανοιχτό. Όχι τελείως
σαν το καπό του αμαξιού με το σίδερο στήριξής, του είχα βάλει ένα κατσαβίδι ΚΑΛΆ στερεωμένο ώστε να μην πέσει μέσα για να κατεβάσω λίγο την θερμοκρασία του (γιατί όταν ανάβει η λάμπα του ανεβάζει λίγο) με τον ανεμιστήρα. O Ξυλούρης έκανε άλμα έξω από το σπίτι του !!!!! Ευτυχώς που τον άκουσα να σπαρταράει και τον έριξα μέσα αμέσως.

Λοιπόν η ανησυχία μου είναι άμα χτύπησε κάπου εσωτερικά. έπεσε από ύψος 1 μέτρου. Μόλις τον έβαλα μέσα πήγε και κρύφτηκε πίσω και δεν έβγαινε όπως παλιά όταν τον πλησίαζα. του έδινα τροφή με το δάχτυλο μου και ενώ παλιότερα έτρεχε αμέσως, τώρα με "σνόμπαρε" επιδειχτικά. Μέτα από λίγη ώρα ευτυχώς οι σχέσεις μας επανήλθαν στο κανονικό και έφαγε ένα σκουληκάκι από το χέρι μου. Πάντως για το συμβάν πιστεύω ότι δεν είναι οι συνθήκες νερού (πιστεύω από τις μετρήσεις ότι είναι ανεκτές για τον μονομάχο μου.) αλλά το ότι όταν του δίνω φαγητό αυτές τις μέρες του το δίνω λίγο λίγο και με το δάχτυλο μου και κάποιες φορές του το έδινα και από μια απόσταση 0.5 - 1 πόντου με αποτέλεσμα να πηδάει για να φάει, αυτό το έχει συνδυάσει μάλλον και σήμερα όταν του έβαλα το κατσαβίδι που έχει πορτοκαλί βάση (τον είχα δει και το μπάνιζε όταν το είχα έξω από το ενυδρείο του) μάλλον πήδηξε προς αυτό με σκοπό το φαΐ. Ελπίζω δηλαδή να είναι αυτό. Πάντως δεν βλέπω άσχημες συνθήκες στο σπίτι του.
Επειδή ακόμα δεν έχω το σύστημά ψύξης/θέρμανσής που θα του ετοιμάσω αυτό τον καιρό και αφήνω αρκετές φορές το καπάκι ανοιχτό του έφτιαξα μια ωραία προσωρινή σήτα για να αποφύγω μελλοντικές τάσεις αυτοκτονίας μέχρι να του ετοιμάσω αυτό που θέλω και να έχει το καπάκι μονίμως κλειστό.

Σχετικά με την πτώση του πιστεύετε από αυτό το ύψος να έχει χτυπήσει κάπου εσωτερικά ? εξωτερικά δείχνει μια χαρά και πλέον κολυμπάει όπως παλιά απ όσο τον παρατήρησα.

Και σχετικά με το τάισμα του, να σταματήσω να του δίνω με το χέρι και να του το πετάω μέσα ? Με ευχαριστεί πολύ να του το δίνω εγώ και αυτός δείχνει καλά και συν τοις άλλης είμαι σίγουρος ότι το τρώει όλο και δεν μένει τροφή μέσα στο ενυδρείο να χαλάσει.


ευχαριστώ
φίλιππος
-------------------------
@spuros: Δίκιο έχει φίλε! Οι επόμενες θα μπαίνουν σε νέο ποστ
__________________
aloha
philip

H βίλα του Ξυλούρη μου: Cayman 40 plus


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nonliner : 16-08-08 στις 16:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries