Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 09-08-13, 13:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το νερό από τα κεραμίδια πέφτει στο 2ο βαρέλι. Είναι φυτεμένο στο χώμα με χωρητικότητα 200 λίτρα. Κόπηκε το πάνω μέρος για να φτάσει το ύψος του βαρελιού στην επιφάνεια που είναι το χώμα. Από την πλευρά προς την λίμνη έγινε μια τρύπα για να συνεχίζει το νερό στον τελικό του προορισμό. Μέσα το βαρέλι τι περιέχει ? Τίποτα !!! Σκεφτόμουν να έβαζα φυτά επιφανείας. Φοβάμαι μην βουλώσουν οι ρίζες καμιά τρύπα και δεν χύνεται το νερό στην λίμνη. Σκεφτόμουν κανα νούφαρο. Μπας και βάλω πάπυρο ή Θάλεια. Έχει βάθος 1 μέτρο. Θα δω πως θα το εκμεταλλευτώ….

Καταρράκτης…

Στην τρύπα προς την λίμνη μπήκε / βιδώθηκε πάλι ένας μικρός σωλήνας. Μεταξύ βαρελιού και σωλήνα μπήκε liner. Το liner συνεχίζει και κατεβαίνει προς την λίμνη. Μηδέν απώλειες νερού !!! Κάτω από το liner μπήκαν 3 στρώσεις με γεωύφασμα και 2 στρώσεις με πλαστική χοντρή σακούλα. Πάνω από το liner τοποθετήθηκαν κάποιες από τις πέτρες τις παλιάς λίμνης.



Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο. Έχω 2 θέματα.
1) φαίνεται ακόμα το μαύρο liner και δεν μπορώ να το κρύψω με τις πέτρες.
2) Το νερό πέφτει στην 1η πέτρα και ακολουθεί τον νόμο της βαρύτητας. Δηλαδή πέφτει κάτω, στο liner. Περνάει κάτω από όλες τις πέτρες και καταλήγει στην λίμνη. Κανονικά έπρεπε να πέφτει από την μια πέτρα πάνω στην άλλη.

Αυτή την στιγμή έχω 3 φυτά για τον καταρράκτη. Ελπίζω να κρύψουν τις ατέλειες. Πρέπει όμως να κάνω κάποιες διορθωτικές κινήσεις πριν τα βάλω. Έχω πελαγώσει !!!

Υ.Γ. Η ροή του νερού είναι η μισή από την κανονική. Η άλλη μισή ροή πάει αυτή την στιγμή στο παλιό φίλτρο. Όταν τελειώσω τον καταρράκτη και δημιουργηθεί βιολογία στο Κ1 θα καταργήσω το παλιό φίλτρο και όλη η ροή θα πηγαίνει στο Κ1 / καταρράκτη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01644 seconds with 11 queries