Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 27-04-16, 11:59
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ανησυχούσα για το βασάλτη. Είναι πλούσιος σε μεταλλικά στοιχεία, κυρίως σίδηρο, με μεγάλη ποικηλία σε σύσταση και αντοχή. Όταν είναι εκτεθιμένος στη φύση, μπορεί να πάρει, καφέ ή πράσινο χρώμα, πράγμα που φανερώνει, πως αλληλεπιδερά χημικά με το περιβάλλον. Ευτυχώς από ότι καταλαβαίνω, πρακτικά αυτό δε βλάπτει τα ψάρια του ενυδρείου. Τα περισσότερα πετρώματα, όταν μαζευτούν απευθείας από τη φύση, ιδιαίτερα σε υδάτινο περιβάλλον, συνήθως δεν έχουν αιχμηρές ακμές, γιατί σμιλεύονται από τα στοιχεία της φύσης. Όταν όμως τα σπας τεχνητά και έχουν υαλώδη ή σχιστολιθική μορφή, αποκτούν κοφτερές ακμές, οι οποίες δε ξέρω αν πρέπει να λειανθούν για να μη βλάπτουν τα ψάρια. Προφανώς, δεν πρόκειται να κάνω το ενυδρείο... νταμάρι. Απλά έχω συλλέξει δείγματα, τα οποία ελένχω όσο μπορώ, από αισθητικής, χημικής και πρακτικής απόψεως, ώστε να αποφασίσω, κατά πόσο είναι ικανά για τη χρήση που τα θέλω. Συμφωνώ άλλωστε, με το μότο ενός μέλους του forum που λέει ότι σοφό είναι να μαθαίνεις από τις εμπειρίες και τα λάθη των άλλων , όταν αυτό είναι εφικτό και όχι αποκλειστικά, από τα δικά σου λάθη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01374 seconds with 11 queries