Θέμα: cube 300lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #128  
Παλιά 21-03-16, 10:15
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο και μεγαλη αναπτυξη.
Την τελευταια πυ την αποδιδεις; στο φασμα τπυ φωτστικου 'η και στην υπαρξη πολλων οργανικων=κοραλοφαι, λογω απουσιας σκιμερ 'η και σε καποιο αλλο λογω;

Θρεπτικα τι τιμες εχεις; τα υψ ηλα οργανικα σε σχεση με τα χρωμματα στα κοραλια-δυστηχως και εσυ Δημητρη δεν το εχει; με φωτο ) - πως τα βλεπεις σε σ εση μα οταν δουλευες σκιμερ; τα υψηλα οργανικα πιστευεις οτι εχουν θετικη 'η αρνητικη συσχετηση , σε σχεση με τον χρωμματισμο;

Σκονες περαν των βασικων ριχνεις και τιποτα για ιχνοστοιχεια; καλιο εχεις μετρησει; δυστηχως δεν εχω βρει τεστ να μετρησω , αλλα ριχνωντας το ειδα διαφορα μεγαλη σε μοντιπορες που ειχα, ειμαι σιγουρος οτι εχοντας αλγες για φιλτρανση, εχουμε καταναλωσεις υψηλες σε καλιο, που πρεπει να τις αναπληρωνουμαι.

Ατς τι διαστασεις σιτα εχεις, τι ροη και με τι τη φωτιζεις; εμενα και η χαετο διπλα του , μεγαλωνει, αλλα πολυ αργα.

Ευχαριςτω πολυ Γρήγορη!
Δεν έχω καταλήξει ακόμα που οφείλεται. Το σίγουρο είναι ότι οποίος το βλέπει από κοντά παρατηρεί την ανάπτυξη.
Όσο αφορά το ATS σίγουρα δεν θα δεις τα τρέλα χρώματα γιατί να νιτρικά πρέπει πάντα να είναι λίγο τσιμπιμενα. Εμένα βρίσκονται στα 5-10ppm. Ιςως φταίει κ οι μικρές αλλαγές που κάνω. Στα 400λτ κάνω αλλαγή 25λτ εβδομαδιαία. Δεν με πειράζει καθόλου όμως που δεν έχω τρέλα χρώματα, ειμαι ευχαριστημένος όταν βλέπω τους πολύποδες από τις ακροπορες να είναι τέζα έξω κ όταν επιστρέφω από ταξίδι να τις βλέπω 1-2cm μεγαλύτερες!
Το μόνο που ρίχνω στην balling method μέσα στα υγρά λίγο βαρέα μέταλλα, στρόντιο κ ιώδιο τπτ άλλο. Κάλιο δεν έχω προσθέσει ποτέ. Θέλω να δοκιμάσω γιατί αναδεικνύει καλύτερα το μπλε χρωμα. Οι μοντιπορες έχουν γίνει τεράστιες στο ενυδρείο μου κ θέλω να τις ξεφορτωθώ. Γενικότερα πιστεύω ότι πρέπει να τις αποφεύγουμε σε μικρά ενυδρεία όπως τα δικά μας. Μεγαλώνουν γρήγορα, πιάνουν χώρο κ δημιουργούν σκιές από κάτω τους.
Το ATS είναι 10x9cm κ η ροη του αν θυμάμαι καλά έχω μια μικρή sicce γύρω στα 1500lt. Από φωτισμό έχω ένα led φωτιστικό diy 12 x 3w. 9 LEDs κόκκινα κ 3 μπλε κ δουλεύει 11 ώρες τη νύχτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries