Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 07-12-12, 11:06
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη θα διαφωνήσω.Δικαιωμα σου Στο δικό μου σύστημα δεν αλλάζει καμία ένδειξη στο μανόμετρο με την στρόφιγγα της μικρομετρικης.Αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω. Φανταζομαι οτι λεγοντας μικρομετρικη καταλαβαινεις οτι μιλαμε για τη μικρη στροφιγγα με το γραμμα Β στη φωτο....Επίσης θα διαφωνήσω και με την kh.Στο δικό μου σύστημα πρώτα έπεσε η kh Η kh ΔΕΝ αλλαζει με την προσθηκη CO2 .....μη ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε....Ναι με προσθηκη νερου απο Α.Ο. ή με τυρφη τοτε πεφτει η Kh και αποτελεσμα αυτης της πτωσης ειναι και η σταδιακη πτωση του ph... και μετά έπεσε και το ph.Τι εννοείς δεν γίνεται;Αντιγραφω απο το υπομνημα του Γιωργου
Φανταζομαι θα πρεπει να τα ξαναδιαβασεις....

Κh: (Ανθρακική σκληρότητα) Χωρίς να μπλέξουμε με περίπλοκους χημικούς όρους που θα κουράσουν και θα απογοητεύσουν αρκετούς θα σας πω ότι το Kh είναι ένας τρόπος να "φτιάξουμε" πιο εύκολα το Ph που θέλουμε να έχει το νερό μας. Με μεγάλο Kh το Ph μεταβάλλεται πολύ δύσκολα. Και όσο και να προσπαθούμε να το ρίξουμε είναι πρακτικά πολύ δύσκολο! Όταν όμως μειωθεί το Κh στο 3 ή 2 ή 1 ή 0 (σε extreme περιπτώσεις) το Ph μπορούμε να το μειώσουμε όλο και πιο εύκολα!

Ωραία όλα αυτά... Πως θα ρίξουμε το Kh ώστε να κάνουμε το Ph να πέσει ή και το αντίθετο πως να το ανεβάσουμε το Kh ώστε να αυξήσουμε το Ph? (Συμβαίνει και αυτό!).
Τρόποι να μειώσουμε το Kh και κατά προέκταση το Ph του νερού.
1) Αν προσθέσουμε CO2 (διοξείδιο του άνθρακα) είναι ένας τρόπος να μειωθεί το Kh ΛΑΘΟΣ (ΕΤΣΙ ΔΕ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΡΗ) μας και σε συνδυασμό με μια καλή τύρφη το Ph μειώνεται … ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ όμως υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί τόσο το Kh και να προκαλέσει το Ph crash που δεν ξέρω αν είναι μύθος η όχι πάντως είναι σοβαρός κίνδυνος! Η επίσης να κατρακυλήσει τόσο το Ph που να γίνει πρόβλημα για τους οργανισμούς και τα φυτά που φιλοξενούμε


Εγω παντως ph crash δεν επαθα ποτε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν φταίει το CO2 αλλά και εγώ παρατήρησα πτώση της KH από 12 σε 6. Βέβαια έγιναν και άλλες αλλαγές μέσα στο ενυδρείο από τότε που ήταν 12 η KH όπως:
  1. Το γέμισα φυτά
  2. Ρίχνω όλη τη σειρά στης Seachem
  3. Έβαλα DIY CO2
Η οποια πτωση παρατηρησες αν θεωρησω οτι μετρας σωστα ειναι απο την "ωριμανση του ενυδρειου" οποτε και επηλθε η πτωση της kh.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
H αναπληρωση της εξατμισης με νερο βρυσης θα σου ανεβαζε την gh και δεν θα κατεβαζε την kh.Μαλλον το διοξειδιο το εκανε.
Γιαννη εισαι λαθος και ειναι επισης λαθος να καθεσε και να δινεις συμβουλες σε ενα νεωτερο οταν κι εσυ δεν τα ξερεις καλα....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  organa.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  59,0 KB  
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01918 seconds with 12 queries