Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 07-12-12, 00:10
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις ειδικά η πρώτη απάντηση σου Γιάννη είναι κατατοπιστικότατη ... τώρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

1)60 με 70 βάρια με γεμάτη την μπουκάλα είναι κάλα το καλοκαίρι μου γράφεις... τώρα όμως έχουμε χειμώνα άρα πόσα βάρια είναι καλά? και όταν η μπουκάλα κοντεύει να αδειάσει πρέπει να το αλλάξω?Οταν αδειαζει,η πιεση θα αρχισει να πεφτει σιγα σιγα.Το νουμερο αυτο δεν μπορεις να το ρυθμισεις(ανοιγοντας ή κλεινοντας την στροφιγγα της μπουκαλας.)Το μανομετρο αυτο θα δειξει ποση πιεση εχει η μπουκαλα(αρα και ποσο αεριο εχει).

2)μου προτείνεις να καταργήσω την ηλεκτροβαλβίδα και να δουλεύει 24 ώρες το 24ώρο κάτι που μου φαίνετε καλή λύση διότι το ph controller μου φαίνετε ακριβώ για την ώρα (για να την καταργήσω πρέπει να την αποσυνδέσω πλήρως ή απλά να μην βάλω την πρίζα στο ρεύμα??)Ή θα την αποσυνδεσεις απο το κυκλωμα(που ειναι και το πιο σωστο) ή θα την εχεις συνεχεια στην πριζα με οτι αυτο συνεπαγεται απο αποψη καταναλωσης ρευματος και φθορας(αφου θα δουλευει συνεχεια)της ηλεκτροβαλβιδας.

Αυτές είναι βασικα οι απόριες μου από εκεί και πέρα υποθέτω θα πρέπει να ανοίξω πολύ λίγο την βαλβίδα της μπουκάλας και να παρατηρώ την ένδειξη να πάει στα βάρια που θα μου πεις. Μετά θα ανοίξω σιγά σιγά την βελονοειδή βαλβίδα μέχρι να πάει η ένδειξη στο 0.5-1. Οσο και να την ανοιξεις το ιδιο νουμερο θα γραψει.Καλο ειναι ομως να την ανοιξεις λιγο,ετσι ωστε αν εχει καπου διαρροη το κυκλωμα να μην αδειασει η μπουκαλα αμεσως.Την βελονοειδη να την ρυθμισεις συμφωνα με τις φυσαλιδες και οχι με το 0,5-1(που ετσι κι αλλιως και αυτο δεν αλλαζει)

Όταν τα κάνω όλα αυτά το ph μου από 7.8 που είναι τώρα ξέρουμε περίπου πόσο θα πέσει??? Υποθέτω θα πρέπει να το μετράω συνέχεια την πρώτη μέρα.
Γενικα οι ενδειξεις των μανομετρων δεν ρυθμιζονται και αλλαζουν μονο οταν αδειαζει η μπουκαλα ή αν ανεβει πολυ η θερμοκρασια της μπουκαλας και κατα συνεπεια του αεριου(παραπολυ απιθανο).Ρυθμισε την παροχη σου σε 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο(ισως και λιγοτερο,δεν ξερω τα λιτρα σου και ποσο και με τι φυτα εισαι φυτεμενος).Τωρα το ποσο θα πεσει το ph εξαρταται απο το ποσο co2 παρεχεις,ποσο αποτελεσματικη ειναι η διαχυση που κανεις,ποση ειναι η kh κτλ.Πρωτα θα πεσει η kh και μετα το ph.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01720 seconds with 11 queries