Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-12-12, 20:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες έχω πάρει μια φιάλη δυοξειδίου που έχει και regulator πάνω (αν κατάλαβα καλά από τα κείμενα που διάβασα) αλλά δεν ξέρω τίποτα ούτε τί δείχνουν τα πιεσόμετρα ούτε πως το ρυθμίζω. Επίσης η μπουκάλα και τα πιεσόμετρα είναι στα γερμανικά οπόταν σας ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες και πείτε μου αν έχει δουλέψει κανείς με αυτό το σύστημα. Είναι της σέρα.
1)Τί δείχνουν τα πιεσόμετρα και ποια η διαφορά τους;Το ενα δειχνει την πιεση της μπουκαλας(μεχρι 60-70 βαρια το καλοκαιρι και με γεματη μπουκαλα,ειναι καλα.Το δευτερο με τις μικροτερες μετρησεις,μετραει την πιεση στην βελονοειδη βαλβιδα(0,5-1 ειναι καλα).
2)Τί είναι το μάυρο κουτί από κάτω που έχει σύρμα και μπαίνει στο ρεύμα; (νόμιζα τα CO2 δουλεύουν χωρίς ρεύμα )Αυτο ειναι ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα την οποια μπορεις να την συνδεσεις με ph controller ή με χρονοδιακοπτη για να δουλευει οποτε θες.
3)Η μπουκάλα έχει δική της βαλβίδα και το regulator έχει άλλη βαλβίδα. Ποιά η διαφορά τους;Η βαλβιδα της μπουκαλας απλα επιτρεπει στο αεριο να παει στα μανομετρα.Η βελονοειδη ρυθμιζει με ακριβεια φυσαλιδας κατι το οποιο δεν κανει η βαλβιδα της μπουκαλας(αν ανοιξεις την μπουκαλα χωρις τα μνομετρα μεσα στο νερο θα δεις οτι θα αδειασει αμεσως.Η βελονοειδη επιτρεπει στα διοξειδιο να βγει φυσαλιδα φυσαλιδα.

Βιάζομαι λίγο να εφαρμόσω το σύστημα επειδή έχει αρχίσει να πλακώνει η green spot algea στο φυτεμένο μου και χρειάζομαι δυοξείδιο για να την ελέγξω και να δώσω ώθηση στα φυτά. Για την ώρα ο ανταγονισμός άλγης - φυτά έχει καθαρό νικητή την πρώτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... προβλέπω να ρίχνω τρελλό διάβασμα
Συνημμένο Αρχείο 53003 Συνημμένο Αρχείο 53004 Συνημμένο Αρχείο 53005 Συνημμένο Αρχείο 53006 Συνημμένο Αρχείο 53007
Εγω στην θεση σου(αν δεν εχεις ph controller για να συνδεσεις την ηλεκτρομαγνητικη)θα καταργουσα την ηλεκτρομαγνητικη και θα δουλευα το co2 24ωρες το 24ωρο(οπως κανω χρονια τωρα).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries