Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 28-03-16, 14:20
fotisamor Ο χρήστης fotisamor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2016
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κι από μένα

Κάτι διάβασα για πατάρι

Θα γεμίζεις και θα αδειάζεις νερό προς και από το πατάρι?
Έχεις σκεφτεί το πως?
Σε αυτό το θέμα έχω δώσει λύση , έχοντας βέβαια και την εμπειρία των προηγούμενων αλλαγών .
Η θέση του ενυδρείου ήταν το πρώτο θέμα και οι αλλαγές νερού το δεύτερο .

Ο χώρος είναι επαγγελματικός και δεν έχω πολλά περιθώρια .

Απο την στιγμή που γεμίσει το ενυδρείο , για τις αλλαγές έχω σκεφτεί το εξής :

Στο πατάρι , την προηγούμενη μέρα ή κάποιες ώρες πριν θα γεμίζω ένα βαρέλι τροφίμων με το νερό της αλλαγής . Στο πάτο του βαρελιού θα υπάρχει βρυσάκι . Έτσι εκμεταλλευόμενος τον νόμο της βαρύτητας όταν ανοίγω την κάνουλα , το έτοιμο-φρέσκο νεράκι θα ρέει στο ενυδρείο .

Για να βγάλω το αναλογούν-βρώμικο νερό , θα χρησιμοποιήσω σκούπα βυθού με αλφαδολάστιχο , την οποία ήδη έχω , και θα ποτίζω τα δέντρα του πεζοδρομίου . Συγκεκριμένα μία νερατζιά και ένα φοίνικα . Θα χρειαστώ όμως μεγαλύτερη διαδρομή αλφαδολάστιχο .

Πιστεύω πως σε αυτόν τον τομέα είμαι εντάξει ..

Χρειάζομαι βέβαια την γνώμη-συμβουλή σας για τα υλικά φίλτρανσης καθώς και το φωτισμό , ο οποίος λείπει .
Σκέφτομαι να κινηθώ σε led ταινίες αδιάβροχες .

Ψάρια δεν θα φιλοξενηθούν άλλα γιατί σκοπεύω να τα μεγαλώσω ως τα βαθιά τους γεράματα . Σκέφτομαι κανά λουλουδάκι βέβαια άμεσα πριν μπουν τα ψάρια , γιατί μου φαντάζει ο χώρος τεράστιος και μόνο με τα ψάρια θα είναι άχαρος .

Τώρα για τι είδους φυτά , έχω ψιλοκαταλήξει διαβάζοντας GAB , αλλά οι δοκιμές θα με πείσουν ...

Παιδιά θα γίνω κουραστικός να σας ευχαριστώ συνέχεια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries