Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-12-07, 18:38
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ φοβάμαι ότι τα ξύλινα δοκαράκια μπροστά στο μεγάλο βάρος του πάγου-χιονιού δεν είναι ότι αξιόπιστο....
Όχι δεν έχει πρόβλημα, η λίμνη είναι στενή και τα ξύλα κρατάνε. Άλλωστε δεν έπεσε τόσο πολύ χιόνι. Δεν έχουμε πια τόσες χιονοπτώσεις δυστυχώς.

Το άλλο πράγμα που θα έπρεπε να είχε γίνει, είναι η πρόνοια τύπου σκηνή (επαναλαμβάνω),....
Έβαλα μπροστά τα σχέδια


Προσωπικά δεν θα ήθελα να επανέρθω ξανά στην περίπτωση της γλαστρόλιμνης και ούτε θα ήθελα να την έχω σαν παράδειγμα. Ένα χρυσόψαρο θα μπορούσε να ζήσει π.χ. για αρκετό καιρό και σε μια γυάλα χωρίς καν τα στοιχειώδη, αυτό όμως δε σημαίνει ότι του παρέχουμε και τις ιδανικότερες συνθήκες. Επίσης, δε μπορούμε να αφήσουμε στην τύχη το ενδεχόμενο ότι αφού κατάφεραν να επιβιώσουν στην γλαστρόλιμνη αν τώρα θα τα καταφέρουν καλύτερα.

Σε όλα αυτά που λέω, πάντα πρέπει να γνωρίζουμε κάποιους βασικούς κανονισμούς ώστε να είμαστε σε θέση να ανταπεξέλθουμε σε μια τέτοια είδους κατάσταση. π.χ. ποιές πρόνοιες θα πρέπει να ακολουθήσουμε ανά περιοχή που θα δημιουργήσουμε τον βιότοπο αυτό.
....
Αυτό θέλω λίγο χρόνο για να το καταλάβω, τώρα έχω τρεχάματα με την δουλειά.




Όταν κάνουμε πλάνα και δημιουργούμε ένα τέτοιο βιότοπο, αφού για κανονικό βιότοπο πρόκειται, η σκέψη μας δεν θα πρέπει να πηγαίνει στο ενδεχόμενο να αφαιρούμε τα ψάρια από τη λίμνη κατά την χειμερινή περίοδο. Θα πρέπει να μένουν εκεί μόνημα, ακολουθώντας σωστό σχεδιασμό και κατασκευή ώστε να μην υπάρχει ο φόβος ολοκληρωτικής καταστροφής.
....

Καταλαβαίνω και συμφωνώ. Άλλα η σκέψη ήταν για 1-2 μέρες παγετού που δεν συμβαίνουν κάθε χρόνο. Θα το ξαναμελετήσω κι αυτό!


Αγαπητή φίλη Λούση, αυτά τα λέω μόνο και μόνο προς βοήθεια των απανταχού λιμνόφιλων και όχι για να παρεξηγηθώ. Εντούτοις πιστευω ότι στην πρώτη σου προσπάθεια τα πήγες αρκετά καλά. Η έλλειψη εντύπων άλλά ........
Θα παρεξηγηθώ μόνο αν με βρίσεις

Εγώ λατρεύω την υδρόβια ζωή και δέχομαι να ακούω οποιαδήποτε εμπειρία, γνώση ή άποψη, από την στιγμή μάλιστα που δεν έχω πολλές πηγές πληροφόρησης, (τα βιβλία δεν καλύπτουν τα πάντα) εκτός τις on line επαφές μας.
Με την ευκαιρία να πω άλλη μια φορά, ένα ακόμα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους δίνουν τόσο γεναιόδωρα τις πολύτιμες γνώσεις τους, που πολλοί τις κρατούν σαν επτασφράγιστα μυστικά ή τις πουλάνε πανάκριβα!!!! (σε οποινδήποτε τομέα)
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01637 seconds with 11 queries