Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-12-07, 11:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αυτό που λέτε το πρόβλεψα. Η καλαμωτή στηρίζετε σε πολλά ξύλινα δοκαράκια 3χ3 εκ. (είχε μπόλικα στην άκρη ο πατέρας μου).

Πολύ φοβάμαι ότι τα ξύλινα δοκαράκια μπροστά στο μεγάλο βάρος του πάγου-χιονιού δεν είναι ότι αξιόπιστο. Το άλλο πράγμα που θα έπρεπε να είχε γίνει, είναι η πρόνοια τύπου σκηνή (επαναλαμβάνω), γιατί το νερό και το χιόνι πολύ απλά θα εκτοπιζόταν μακριά από τη λίμνη, εκμηδενίζοντας τον κίνδυνο υπερχείλισης της λίμνης ή κατάρρευσης της κατασκευής προστεσίας. Τώρα βέβαια δεν γνωρίζω πόσο χιόνι πέφτει στην περιοχή όπου ζεις, αλλά αυτά είναι πράγματα που πρέπει να λαμβάνονται υπόψην πριν ακόμα δημιουργήσουμε έναν τέτοιο βιότοπο.

Όταν είχα τα ψάρια στην γλαστρολίμνη, έπιανε λεπτό πάγο στην επιφάνεια και μια φορά είχε γίνει 3-4 εκ. Τα ψάρια έζησαν. Τότε ένας κτηνίατρος μου είχε πει πως δεν έχουν πρόβλημα γιατί πέφτουν σε χειμέρια νάρκη. Αυτά τα ίδια ψάρια έχω και στην λίμνη, δεν θα τα καταφέρουν καλύτερα τώρα;

Προσωπικά δεν θα ήθελα να επανέρθω ξανά στην περίπτωση της γλαστρόλιμνης και ούτε θα ήθελα να την έχω σαν παράδειγμα. Ένα χρυσόψαρο θα μπορούσε να ζήσει π.χ. για αρκετό καιρό και σε μια γυάλα χωρίς καν τα στοιχειώδη, αυτό όμως δε σημαίνει ότι του παρέχουμε και τις ιδανικότερες συνθήκες. Επίσης, δε μπορούμε να αφήσουμε στην τύχη το ενδεχόμενο ότι αφού κατάφεραν να επιβιώσουν στην γλαστρόλιμνη αν τώρα θα τα καταφέρουν καλύτερα.

Σε όλα αυτά που λέω, πάντα πρέπει να γνωρίζουμε κάποιους βασικούς κανονισμούς ώστε να είμαστε σε θέση να ανταπεξέλθουμε σε μια τέτοια είδους κατάσταση. π.χ. ποιές πρόνοιες θα πρέπει να ακολουθήσουμε ανά περιοχή που θα δημιουργήσουμε τον βιότοπο αυτό.

Για τον παγετό σκέφτομαι να τα ψαρέψω με απόχη και να τα βάλω, μόνο γι' αυτές τις μέρες, σ' ένα δοχείο σε μέρος που δεν θα πιάσει πάγο. Και μετά ξανά πάλι στην λίμνη. Λέτε να στρεσαριστούν πολύ; Αλλά καλύτερα λίγο στρεσαρισμένα παρά κατεψυγμένα.

Όταν κάνουμε πλάνα και δημιουργούμε ένα τέτοιο βιότοπο, αφού για κανονικό βιότοπο πρόκειται, η σκέψη μας δεν θα πρέπει να πηγαίνει στο ενδεχόμενο να αφαιρούμε τα ψάρια από τη λίμνη κατά την χειμερινή περίοδο. Θα πρέπει να μένουν εκεί μόνημα, ακολουθώντας σωστό σχεδιασμό και κατασκευή ώστε να μην υπάρχει ο φόβος ολοκληρωτικής καταστροφής.

Αγαπητή φίλη Λούση, αυτά τα λέω μόνο και μόνο προς βοήθεια των απανταχού λιμνόφιλων και όχι για να παρεξηγηθώ. Εντούτοις πιστευω ότι στην πρώτη σου προσπάθεια τα πήγες αρκετά καλά. Η έλλειψη εντύπων άλλά και πληροφοριών γενικότερα στη ελληνική γλώσσα πάνω στο θέμα αυτό, κάνουν πολύ δύσκολο το έργο σε όσους επιθυμούν μια τετοια εμπειρία, ειδικότερα δε όταν δεν καλογνωρίζουν και την αγγλική γλώσσα όπου πληθώρα πληροφοριών υπάρχει ακόμα και στο διαδίκτυο.

Ούτε και εγώ κατόρθωσα από την πρώτη μου προσπάθεια να είμαι τέλειος. Το επιχείρησα όμως και δεύτερη και τρίτη φορά, μέχρι να είμαι ικανοποιημένος ότι προσφέρω την απαιτούμενη προστασία που ζητούν αυτά τα πολύ όμορφα και αξιόλογα πλάσματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01728 seconds with 11 queries