Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 07-12-12, 17:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το τεστ για ΝΟ2 προσωπικα το χρησιμοποιησα μονο κατα τη διαρκεια στρωσιματος με καθαρη αμμωνια. Απο εκει και περα καθεται μολις στρωθηκε το φιλτρο. Μολις εμαθα οτι λειτουργει ενα χρονο το ενυδρειο, ειπα να μην παρει.

Επισης προσωπικα, αμμωνια μετραω σπανια, μονο οταν κανω καποιες δουλειες. Οπως για παραδειγμα, οταν προσφατα αλλαξα χαλικι στο ενυδρειο μου. Και πραγματικα με εσωσε, γιατι ανεβασε αμμωνια μετα απο 12 περιπου ωρες με το φιλτρο να λειτουργει. Και η ποσοτητα ηταν αρκετα μεγαλη, ωστε να μην μπορει να ανταποκριθει η βιολογια μου αμεσα και να την μετατρεψει σε νιτρικα. Αν δεν μετρουσα, ετσι για να ειμαι σιγουρος, δεν θα εκανα μεγαλη αλλαγη νερου, δεν θα ειχα αυξησει την αναταραξη της επιφανειας του νερου, δεν θα προλαβαινα τους αυξημενους ρυπους και πιθανο να εβρισκα τα ευαισθητα pufferακια ανασκελα ψαχνοντας τι συνεβη.

Αλλα και μετρηση αμμωνιας να μην εκανα, πιθανο να μην αντιλαμβανομουν και τα πολυ αυξημενα νιτρικα οταν πια θα ειχε μετατραπει η αμμωνια, αν δεν εκανα ουτε τεστ νιτρικων.

Ξανα προσωπικα, τεστ νιτρικων δεν κανω πολυ συχνα, μια-δυο φορες το μηνα, εκτος απο περιπτωσεις που βλεπω κατι εκτακτο, οπως ενα χαλασμενο φυτο ή κατι αναλογο. Και αυτο απλα γιατι θελω να ειμαι σιγουρος. Τους ρυθμους τους εχω βρει για να μην αυξανονται να νιτρικα, μιας και οι αλλαγες νερου μου ειναι παντα εβδομαδιαιες και τα ενυδρεια μου ειναι ισορροπημενα πλεον.

Επειδη ακριβως το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν ειναι ισορροπημενο και η κοπελα βρεθηκε με ενα ενυδρειο ψαροσουπα, πρεπει να βρει μονη της τις ισορροπιες και να αντιληφθει τι πρεπει να γινεται απο εδω και περα για να ειναι ισορροπημενο. Εκει χρειαζονται τα τεστ κατα τη γνωμη μου. Για να βρει μονη της τους σωστους ρυθμους. Εγω ετσι εκανα, εστω και ξοδευοντας 30 ευρω χωρις λογο, οπως λες. Για εμενα δεν ηταν χωρις λογο, γιατι αντιληφθηκα τι ακριβως συμβαινει και πως λειτουργει το ολο συστημα. Και για να το κανω αυτο, δεν ξοδεψα μονο 30 ευρω.

Πως ξερουμε οτι η βιολογια μπορει να ανταποκριθει εστω και σε λιγα ψαρια, αν δεν γινει τεστ αμμωνιας και βγει μηδενικο? Δεν ξερουμε καν αν εχει βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο ή λειτουργει μονο με σφουγγαρια. Δεν ξερουμε αν ακομα και τωρα υπαρχει αυξημενη αμμωνια στο ενυδρειο.

Σιγουρα το θεμα ειναι η αυξημενη ιχθυοφορτιση στο συγκεκριμενο ενυδρειο και σιγουρα δεν μπορουν να βρισκονται ολα τα ψαρια σε 60 λιτρα. Σιγουρα τα περισσοτερα πρεπει να φυγουν.

Αν παρατηρησες το πρωτο μου ποστ, δεν ειπα παρε τεστ και ολα θα λυθουν. Ειπα για αρχη παρε τεστ (ή πηγαινε σε ενα πετσοπ να σου κανουν μετρησεις) για να δουμε τι γινεται με το φιλτρο και αν ειναι στρωμενο, επειδη δεν ηξερα ποσο καιρο ειναι σε λειτουργια. Οπως επισης εγραψα, ισως να χρειαζοταν μπολι, αν δεν ηταν στρωμενο. Και οπως επισης εγραψα, τα υπολοιπα θα λυθουν ενα-ενα. Μολις βλεπαμε τι γινεται με το φιλτρο, θα περνουσαμε στην αναγνωριση της ιχθυοφορτισης, περιμενοντας φωτογραφιες.

Δεν ξερω αν ηταν καλυτερο να πω, μιας και φανηκε σε πανικο η ανναμαρια αρχιζοντας να διαβαζει, "Παρτα ολα και πεταξε τα. Ειναι παρα πολλα τα ψαρια." Ή ακομα χειροτερα, οπως συχνα παρατηρειται, να την παρουμε ολοι απο τα μουτρα γιατι ειναι πολλα τα ψαρια στα 60 λιτρα και στο τελος να την αποθαρρυνουμε, αντι να της δωσουμε ηρεμα να καταλαβει τι συμβαινει σε ενα ενυδρειο και πως λειτουργει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries