Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 07-12-12, 15:53
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην νιτρωδη ειπα μετα να μην παρει, γιατι προφανως ειναι στρωμενο το ενυδρειο μετα απο ενα χρονο. Το θεμα δεν ειναι αν εχουν εκτεθει σε αμμωνια, αυτο ειναι σιγουρο. Το θεμα ειναι αν εξακολουθουν να εκτειθενται, γιατι το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει αρκετα ψαρακια και δεν ξερουμε καν αν η βιολογια μπορει να ανταποκριθει.

Εισαι, δηλαδη, της αποψης να μην παιρνουμε τεστ? Εντελως φιλικα, αλλα δηλαδη εσυ πως καταλαβαινεις αν παει κατι στραβα στο ενυδρειο σου και σηκωσε αμμωνια για καποιο λογο ή πολλα νιτρικα? Απο το οτι πεθαινουν τα ψαρια?

Τα τεστ προσωπικα με εχουν σωσει πολλες φορες απο το να γλυτωσω τα χειροτερα. Οποιος θελει παιρνει, βεβαια.
Δεν μου απαντάς σε τίποτα!
Τεστ για αμμωνία γιατί να πάρει; Γιατί θεωρείς ότι έχουν εκτεθεί σίγουρα σε αμμωνία;
Σε ενα ενυδρείο με πολλά άγνωστα ψάρια πρέπει πρώτα να γίνει αναγνώριση, επιλογή στο είδος/η που θα μείνουν και τέλος ξεστοκάρισμα, όχι να αγοράσει τεστ.

Είμαι της άποψης να ξέρουμε τι κάνουμε, γιατί και πότε.
Ένα ισορροπημένο ενυδρείο δεν χρειάζεται τεστ για ΝΗ3 & ΝΟ2.

Αν χρειάζεται σημαίνει απλά ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο η ότι έχει υπερβολικό αριθμό ψαριών, ή ότι πέφτει πολύ τροφή.
Δηλαδή δεν είναι ισορροπημένο και αν δεν είναι ισορροπημένο σημαίνει ότι όσα τεστ και να κάνουμε είναι πεταμένα λεφτά.

Για ΝΟ3 το συζητάμε αν χρειάζεται ή όχι…

Αν σε έχουν σώσει τα τεστ για ΝΗ3 & ΝΟ2 σημαίνει οτι κάτι δεν κάνεις καλά.

Εντελώς φιλικά στα λέω και εγώ μην με παίρνεις στραβά.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries