Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 13-04-09, 14:02
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

αρτέμια βρίσκεις σε φακελάκια μαζι με το αλάτι σε pet shop. αν ψάξεις στο internet θα βρείς πως τη φτιάχνεις.

INFUSORIA. εγώ βάζω 2-3 φίλα από σαλάτα σε ένα κεσεδάκι με νερό ενυδρείου - η σαλάτα θα πρέπει να έιναι αποξηραμένη στον ήλιο, η για γρηγορότερα στο φούρνο, πρόσεχε μην καεί, μετά απο 2-3 μέρες τονερό θολώνει και σε καμία εβδομάδα έχει καθαρίσει, τότε μπορείς να ταίσεις τα μικρά. με γύμνό το μάτι δεν θα δεις και πολλά τα μώρά όμως τη βλέπουνε. λίγες σταγόνες 2-3 φορές τη μέρα.

όταν γίνουν 7-8 ημερών αρχίζεις αρτεμια. κάνει 24 ώρες να βγεί.

μπορέι κάποιος παλιός στο hobby να μην συμφωνεί με όλα, πάντως εγώ έχω μεγάλη επιτυχία με τις αναπαραγωγές.

τα μωρά θα δυσκολευτουν πολύ να φάνε μη ζωντανη τροφή.και στην καλυτερη με πολύ κόπο θα ζήσουν πολύ λίγα.
-------------------------
την πρώτη φορά που το τόλμισα όπως εσ΄υ ανυπόμονος να δώ τα μωρά, δεν είχα ούτε artemia ουτε infusoria, τα τάιζα μα σκόνες για νεογέννητα. τέλικά ενηλικιώθηκαν 7 αλλα με πόλυ προσπάθεια συνεχή καθαρισμο και ένα σορό προβλήματα και πολύ αργή ανάπτυξη των μωρών. σήμερα νιώθω άσχημα που το έχω κάνει. αλλα στο λέω γιατί τώρα τα δικά σου γεννήθικαν και μπορείς να κάνεις την προσπάθεια.

java moss και γενικότερα πολλά ζωντανά φυτά μπορούν να ταίσουν λίγα μικρά μέχρι που να μπορύν να δεχτούν αρτέμια. αλλα χώρίς αρτέμια είναι καταστροφή.

σε δέκα μέρες αν εχεις έτοιμη την αρτέμια προλαβαίνεις κάποια κατα τη γνώμη μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη j.p. : 13-04-09 στις 14:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries