Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 07-02-07, 14:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λοιπόν για να δοκιμάσεις αν λειτουργεί σωστά το sump δεν χρειάζονται τα υλικά. Απλά να έχει τελειώσει σωστά με τις μπάφλες και τα διαμερίσματα κλπ.
Αυτά μπορείς να τα κάνει και με plexi για να μην μπλέξεις με τζάμια. Κολλάει με σιλικόνη στο τζάμι όχι βέβαια τόσο γερά, αλλά μια χαρά για να φτιάξουμε διαμερίσματα και μπάφλες.
Η γνώμη μου όμως είναι να σχεδιάσεις σωστά το όλο θέμα γιατί πολλές φορές αλλιώς τα σκεφτόμαστε και αλλιώς μας έρχονται. Την έχω πατήσει και εγώ με τέτοια θέματα (με πλαϊνό sump) επειδή δεν είχα σκεφτεί όλες τις παραμέτρους. Και πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί παράμετροι που δεν τις σκεφτόμαστε π.χ. θόρυβος κλπ.
Έτσι λοιπόν το sump θα πρέπει να τροφοδοτείται με μια αντλία από το ενυδρείο και να βρίσκεται ψηλότερα από αυτό. Λίγο δεν χρειάζεται πολύ. Το νερό θα μπαίνει στο πρώτο διαμέρισμα που μπορείς να βάλεις μηχανικά υλικά (υαλοβάμβακα) και μετά θα πρέπει να πηγαίνει στον Skimmer. Μετά τον skimmer μπορείς να έχεις μια δυο μπάφλες για να παγιδεύσεις τις μικροφυσαλίδες (αν και αυτοί οι skimmerδεν βγάζουν πολλές) και ύστερα να βρίσκονται τα βιολογικά (αν έχεις) και τα χημικά υλικά. Το νερό θα πρέπει να επιστρέφει στο νερό με την βαρύτητα πίσω στο ενυδρείο.
Βλέπεις λοιπόν ότι θέλει πολύ σκέψη πριν αν ξεκινήσεις και θα πας στο ενυδρειακό κατάστημα πολλές φορές. Εκτός από της Κηφισιάς υπάρχουν και άλλα (Περιστέρι, Δάφνη κλπ.).

Η άμμος έτσι και αλλιώς είναι σε σακουλάκια και διατηρείται. Τον βράχο μπορείς να τον πάρεις και να τον βάλεις σε βαρέλι με έναν κυκλοφορητή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries