Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 15-02-11, 15:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι δεν θα το κοψω... αλλα τωρα που εκανα λαθος τι να κανω? μπορω να το βγαλω ισως αλλα θα πεδευτω πολυ.απλα δεν ειχα βρει και μεγαλυτερο λιντε, αυτο μου ηρθε μεταβιας ακριβος. ευχαριστω για το ενδιαφερον σου in the pond.. τωρα τι να κανω? τι μου προτηνεις? να το ξεριζωσω το δεντρακι? παντος να μεγαλωσω την λιμνη θα ειναι πολυ δυσκολο.. οι ριτινες του δεντρου ποσο βλαβερες ειναι? απο θέμα βαθους που ειμαι μονο 40-45 ποντους? εκανα λαθος ξεκινημα το καταλαβενω.. τι μπορω να κανω για να το διωρθοσω?
Tα συγκεκριμένα δέντρα ρίχνουν πολλά-πολλά μικρά φύλλα, καθημερινά και γι αολόκληρο τον χρόνο. Δεν είναι ότι ευκολότερο να τα βγάζεις από τη λίμνη σου και οι ουσίες/ρυτίνες μπορούν να σου αλλάζουν τη χημεία του νερού σου αν παραμένουν στο νερό σε μεγάλες συγκεντρώσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Το άλλο θέμα είνια ότι αναπτύσσονται πολύ αυτά τα δέντρα, μή επιτρέποντας ηλιακό φως να περάσει. Ίσως να παρατήρησες σε πάρκα με είδη κυπαρισιού ότι κάτω από τα δέντρα αυτά δεν κατορθώνει να αναπτυχθεί τίποτε. Κυρίως λόγω της μη ύπαρξης ικανοποιητικού φωτός.

Θα' θελες να βάλεις φυτά έτσι?

Υπάρχουν βέβαια μικρότερα είδη που μπορούν να είναι μέρος μιας λίμνης, αλλά αυτά παραμένουν πολύ μικρά και μοιάζουν περισσότερο με θάμνους παρά με κυπαρίσσια. Το συγκεκριμένο αν και δεν γνωρίζω πιο είναι, φαίνεται να μεγαλώνει αρκετά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01450 seconds with 11 queries