Θέμα: nikon d3000
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 07-11-11, 09:44
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Το forum που παραθέτεις, είναι σοβαρό. Ως heavy user όμως, επέτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη για την αξιοπιστία τους.

Γιατί με μια compact δεν μπορείς να κάνεις blur στο πορτραίτο;
Η Coolpix 3200 αγορασμένη το 2004 έχει πρόγραμμα "πορτραίτο" και το κάνει μια χαρά.
Αλλά και να βρεις κάποια που δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα (!) , ένα φίλτρο είναι όλο και όλο (Gaussian Blur) στο photoshop..
Προσωπικά δεν βγάζω ποτέ πορτραίτο θολό, το θολώνω πάντα μετά αν χρειαστεί, γιατί αν το βγάλεις θολό και για κάποιο λόγο δεν το θες, δεν αλλάζει.

Και επίσης θα διαφωνήσω κάθετα με το βάθος πεδίου στις DSLR που είναι απλά απέραντο, αν ξέρεις βέβαια πως να επιλέξεις σημείο εστίασης.
Σχετικά με την διακριτικότητα, υποθέτω ότι το λες λόγο όγκου, επίσης είμαι κάθετα αντίθετως στο να φωτογραφίζω κόσμο χωρίς να το ξέρει και πάντα μα πάντα ζητάω την άδεια του, ακόμα και με νοηματική γλώσσα, αν είμαι στο εξωτερικό.
Είναι νομίζω βασικός κανόνας δεοντολογίας και ευπρέπειας.
Φίλε almost απ'ό,τι φαίνεται μπορούμε να διαφωνούμε σε όλα, σχεδόν.
Αυτή την φορά όμως δεν θα πέσω στην παγίδα να εξηγήσω τα αυτονόητα.
Με μία απλή αναζήτηση και λίγο όρεξη για διάβασμα, νομίζω οτι θα γίνει σαφές με ποιο τρόπο το μέγεθος του αισθητήρα (ή φιλμ) επηρεάζει το βάθος πεδίου. Και κατά την γνώμη μου αυτό αποτελεί μία από τις βασικότερες διαφορές μεταξύ compact-dslr-full frame κτλ.

Το πρόγραμμα των compact για πορτέτα καθώς και το blur στο photoshop τα αφήνω ασχολίαστα.
Για τις dslr και το σημείο εστίασης, μάλλον αναφέρεσαι στην υπερεστιακή απόσταση. Εϊναι ο καλύτερος και συνηθέστερος τρόπος να τα έχεις όλα νετ από μία απόσταση και μετά, αλλά δυστυχώς ξεχνάς οτι απαιτεί σχετικά κλειστά διαφράγματα, δηλαδή αρκετό φως. Επίσης εφαρμόζεται και στις compact με σαφές πλεονέκτημα.
Και τέλος, όταν φωτογραφίζεις κόσμο καλά κάνεις, κι εγώ το ίδιο κάνω. Αλλά δεν ασχολούμαι με φωτογραφία δρόμου, οπου εξ'ορισμού και κατά κανόνα (με εξαιρέσεις) περιλαμβάνει στιγμιότυπα μεταξύ ανθρώπων εν αγνοία τους.
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02079 seconds with 11 queries