Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 14-07-08, 08:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εκτός των παραπάνω, δεν ξέρεις και τις διατροφικές συνθήκες των διαφόρων Μεσογειακών οργανισμών.
Για το σαλιγκάρι αυτό που είναι στην δεύτερη φωτογραφία, έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά επικίνδυνο. Στο Μεσογειακό που είχα κάποτε, είχα βάλει ένα παρόμοιο και κάθε μέρα πήγαινε και σκότωνε και από ένα κανονικό σαλιγκάρι. Τα έπιανε, τα βεντουζάριζε και τα έβγαζε από το κέλυφός τους. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια αν είναι το ίδιο.

Και για να μην το παίζω έξυπνος, να σου πω ότι στις αρχές στο μικρό 90άρι reefπου διατηρούσα, είχα βάλει και εγώ αρκετά ζωντανά από Μεσόγειο. Πεταλίδες, καβουράκια, σαλιγκάρια, γαρίδες, ανεμώνη και μια φορά και ένα χταπόδι 5 πόντους.
Όταν όμως διάβασα κάποια πράγματα, αποφάσισα να μην παίζω με αυτές τις καταστάσεις. Δεν μου φταίγανε ούτε τα μεν ούτε τα δε ζωντανά….

Δεν λέω ότι θα έχεις στα σίγουρα απώλειες. Μπορεί και όχι. Αλλά κακά τα ψέματα, το σωστό είναι να μην μπλέκουμε οργανισμούς διαφορετικών θαλασσών.
Εδώ πολλοί δεν το κάνουν στα ενυδρεία γλυκού νερού, θα το κάνουμε εμείς, που τα πράγματα είναι σαφώς πιο επικίνδυνα?

Πάντα φιλικά!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries