Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 25-09-09, 14:18
zanny Ο χρήστης zanny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα από διαδικασίες υπερχείλισης, είμαι πολύ αρχάριος για τέτοια, εδώ δεν έχω καν δικό μου ενυδρείο, αλλά διαβάζω για να μάθω και να αποκτήσω.

Όσο διάβαζα τον τρόπο υπολογισμού του πραγματικά φρέσκου νερού που τελικά μένει στο ενυδρείο, σκέφτηκα τα πειράματα της χημείας με αντιδραστήρια και αποχρωματισμούς. Θυμάμαι για παράδειγμα το υπερμαγγανικό κάλιο, που χρωμάτιζε το νερό με ένα βαθύ μωβ χρώμα και στην συνέχεια το θειώδες νάτριο που όταν ερχόταν σε επαφή με το πρώτο, από μια συγκεκριμένη αναλογία και πάνω, γινόταν αποχρωματισμός του νερού. Τα παραπάνω υλικά υπάρχουν σε αφθονία σε Μπακάκο κλπ..

Με βάση τέτοια αντιδραστήρια, θα μπορούσε κάποιος (σε μια άδεια γυάλα φυσικά-όχι στο ενυδρείο) να πειραματιστεί και να δει ακριβώς την ποσότητα φρέσκου νερού που χρειάζεται ώστε να πετύχει το επιθυμητό ποσοστό ανάμειξης. Αν η διαδικασία προσθήκης είναι αργή τότε το αποτέλεσμα θα είναι πιο σίγουρο.

Το ξέρω ότι το κουράζω το θέμα φτάνοντάς το εκεί, απλά είπα να πω και εγώ κάτι για το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01349 seconds with 11 queries