Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-09-10, 17:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Προκειται για λιμνη.
Χωρις UV.

Η φιλτρανση ειναι βιολογικη και μηχανικη.

Εχω κανει ηδη μια αποπειρα, αλλα απετυχε.
Νομιζω πως η συγκεκριμενη συσκευη για να δουλεψει χρειαζεται πολυ μεγαλη αεραντλια.
Σωστα?
Kώστα μου, πρόκειται για μια πολύ περίπλοκη συσκευή, έστω και αν φαίνεται εκ πρώτης όψεως απλή.

Τώρα, είναι πάρα πολλά τα όσα πρέπει να πούμε ώστε να κατατοπιστείς (εκτός από τον τρόπο χρήσης της). Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω....

Εννοείται ότι η συσκευή δεν πρέπει με κανέναν τρόπο να είναι γεμάτη με νερό, έτσι? Εννοείται δε, ότι η εισαγωγή του νερού στην συγκεκριμένη συσκευή γίνεται με έλεγχο και σίγουρα δεν περνάει ολόκληρη η ποσότητα του νερού που έχει φιλτραριστεί ήδη από το μηχανικό και βιολογικό μας υλικό.

Εννοείται παράλληλα ότι πρέπει να υποστηρίζεται με δυνατή αεραντλία με μικρές φυσαλίδες, ώστε να επισπεύδει την δημιουργία αφρού, με αποτέλεσμα να δεσμεύει τις διάφορες ουσίες που θέλουμε να απαλλαγούμε με πρώτη και σοβαρότερη την πρωτεΐνη.

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω με λόγια Κώστα, είναι πολύ περίπλοκο θέμα, θα προτιμούσα με το δικό μου μάτι να σχεδιάσω κάτι για να μπορώ να εξηγώ ακολούθως... Μπορεί π.χ. να διοχετεύουμε νερό πάνω από το σωλήνα. Ο σωλήνας πρέπει να είναι clear ώστε να παρακολουθούμε την διαδικασία και παράλληλα κάθε τμήμα της συσκευής πρέπει να ξηλώνεται, ώστε να μπορούμε να το καθαρίζουμε κάθε λίγες μέρες.

Αν πρόκειται για DIY τότε και πάλι θα σου κοστήσει αρκετά λεφτά η κατασκευή της. Η αγορά μιας τέτοιας συσκευής στοιχίζει πάρα πολλά λεφτά.

Ένα βήμα πιο κάτω βρίσκεται η συσκευή όζον που αντί για αέρα διοχετεύουμε όζον.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries