Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 12-12-08, 23:21
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

O xontros κάλυψε όλο το θέμα με πλήρη ακρίβεια και λεπτομέρεια, (όπως άλλωστε κάνει πάντα και έχει βοηθήσει πολλούς - Thanks ). Εγώ με την σειρά μου να προσθέσω από δική μου πείρα ότι η μέθοδος με τον PH Controller είναι η καλύτερη κατά την γνώμη μου, μόνο κατά καιρούς θα πρέπει να τσεκάρεις την ακρίβεια του controller - εγώ τσεκάρω μια φορά την εβδομάδα και έχω παρατηρήσει ότι θέλει καλιμπράρισμα της τάξεως του 0,02 έως 0,04 στο PH-4 και στο ΡΗ-7. Επίσης συμβουλή ρίξε λίγο περισσότερα χρήματα στον PH-controller και πάρε κάποιον καλό που να έχει μικρό εύρος λειτουργίας (θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ, αν κάποιος μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα τότε ευπρόσδεκτα) Δηλ εγώ έχω ρυθμίσει τον controller σε τιμή ΡΗ=6,8 Τώρα το ΡΗ σιγά σιγά ανεβαίνει στο νερό και μόλις φτάσει 6,84 τότε ο controller ανοίγει την ηλεκτρομαγνητική οπότε με το CO2 το ΡΗ αρχίζει και πέφτει. Στο ΡΗ=6,75 ο controller κλείνει την ηλεκτρομαγνητική και σταματάει το CO2. Μετά σιγά σιγά ξανα-ανεβαίνει και επαναλαμβάνεται η διαδικασία από την αρχή. Οπότε έχω ένα "παίξιμο" στο ΡΗ της τάξεως του 0,1 (για την ακρίβεια έχω παρατηρήσει παίξιμο από 0,08 έως 0,12). Αυτό που θα ήθελα είναι το "παίξιμο" να είναι πχ 0,02 δηλαδή να δουλεύει από 6,81 έως 6,79. (εν γνώση μου ότι θα έχω έτσι μεγαλύτερη καταπόνηση στην ηλεκτρομαγνητική) Βέβαια αυτά πληρώνονται και εγώ με την διακύμανση που έχω δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα στα ψάρια ή στα φυτά αλλά καλό είναι το PH να μην έχει "παιξίματα". Στην φύση βέβαια συμβαίνουν διαφορές ΡΗ ίσως και μεγαλύτερες με την διαφορά ότι γίνονται σε πολύ μεγαλύτερο χρόνο στην διάρκεια της ημέρας.

Επίσης xontros θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την άποψή σου να κατευθυνθεί σε αγορά λύσης πακέτου. Η μικρή μου πείρα λέει ότι σε τέτοιες λύσεις κάποιο από τα εξαρτήματα του πακέτου προκειμένου να πέσει η τιμή είναι από λίγο έως αρκετά φόλα. Προσωπικά προτιμάω την λύση κομμάτι κομμάτι. Βέβαια τίθεται και το θέμα τιμής που στην λύση πακέτο είναι αρκετά χαμηλότερη. Τελικά ΟΠΠ (Οτι Πληρώσεις Παίρνεις) πάντως καλό θα ήταν πριν αποφασίσει τι θα πάρει να σταθμίσει όλες τις παραμέτρους και να βρεί την χρυσή τομή που ταιριάζει καλύτερα και στην τσέπη και στο συγκεκριμένο ενυδρείο και στο τι θέλει τελικά να πετύχει με την εγκατάσταση του όλου συστήματος.

Και τελευταίο : προσωπικά από το ίδιο κατάστημα από Γερμανία παραγγελία δική μου (controller - ρυθμιστής πιέσεως - ηλεκτρομαγνητική - διαχυτήρας - βαλβίδες αντεπιστροφής κλπ παρελκόμενα - χωρίς φιάλη) έκανε 22 ημέρες να έρθει αλλά δεν με χάλασε αφού γλίτωσα αρκετά χρήματα σε σχέση με αγορά από Αθήνα ακόμα και με τα έξοδα αποστολής τα οποία είναι περίπου 20 Euro
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries