Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-02-11, 04:39
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια ειναι πολλα για αστρωτο ενυδρειο.
Η ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 ευτυχως ομως, ειναι σε χαμηλο επιπεδο και βοηθαει και η χαμηλη θερμοκρασια οπως και το χαμηλομενο πεχα (αν και λαθος για τα ψαρια αυτα) να μενει σε ατοξικο επιπεδο η ελευθερη αμμωνια ΝΗ3.
Πρεπει να μπολιασεις, αλλιως πας σε καθημερινες μετρησεις, ποσοστιαιες αλλαγες νερου αν χρειαζεται, προσθεση βακτηριων εμποριου (νομιζω αυτο κανεις τωρα και ειναι λεγχομενες οι τιμες?) και ο θεος βοηθος.

Το ενυδρειο ειναι ομορφο σαν θεαμα αλλα εχω την εντυπωση οτι στα ψαρια δεν τους αρεσει και τοσο, αφου δεν εχουν να ασχοληθουν με κατι φυσικο ή τουλαχιστον ψευτικο αλλα στη σωστη θεση.
Κολυμπανε γυρω γυρω ανουσια.
Μη φοβασει τα φυσικα διακοσμητικα (ξυλα πετρες) και τα ζωντανα φυτα που θα καλυψουν και κατ'υψος τη διακοσμηση του ενυδρειου.
Στην ουσια αυτα τα διακοσμητικα μας ενδιαφερουν και οχι τα πολλα ακουμπισμένα στο βυθο αντικειμενα (εκτος κι αν ειναι αναγκαια πχ σπηλια για γατοψαρο, πετρες για αφρικανες), αφου μειωνεται η κυκλοφορια πανω στο βυθο, συσσωρευονται σκουπιδια και δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες ετσι.

Το πεχα της βρυσης ειναι μια χαρα για τα ψαρια. Πως το κατεβασες στο ενυδρειο?

Ο φωτισμος γιατι λεει 8-12 ωρες? δεν ειναι σταθερος?
Οι 12 ωρες ειναι πολλες για αυτο το ενυδρειο και θα σου γεμισει αλγες. 8 ειναι ΟΚ.

ΥΓ Ηρεμιααααα δεν "στην ειπε" κανεις. Ακομα και αν επαιρνες αρνητικη κριτικη (ευγενικα) ειναι μεσα στο "παιχνιδι". Εκθετεις/παρουσιαζεις το ενυδρειο σου και ζητας αποψεις. Ειναι ελευθεροι ολοι να πουν τη αποψη τους για το θεαμα του ενυδρειου, χωρις καν να ειναι υποχρεωμενοι να σε βοηθησουν. Εδω λοιπον ουτε κατεκρινε το θεαμα και αντιθετα πηγε να βοηθησει ο gemen.
το ph για αυτό το κατέβασα... για την αμμωνία..με buffer... και όσο και αν ακούγεται περίεργο δεν έχει ανέβει απο μόνο του πάλι το ph όπως έμαθα οτι γίνεται αν βάλεις buffer..τα ξύλα θέλουν πολύ καιρό για να αρχήσουν να κατεβάζουν το ph απο μόνα τους. εκτώς και αν το λές απο άποψη εμφάνισης. και σε παρακαλώ πες μου πώς πρέπει να κολυμπάνε τα ψάρια γιατί μάλλον είμαι χαζός τελικά?.... και μπορώ να δω καπου τα δικά σου για να δώ τι λές? γιατί εγώ μια χαρά τα βλέπω... το βίντεο είναι δευτερόλεπτα, εγω που τα παρακολουθώ ούτε κάτω τα βλέπω ούτε πάνω μόνο ουτε ακίνητα είναι ουτε τίποτα... βοήθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω πώς πρέπει να κινούνται τα ψάρια... τα δικά σου παιζουν κάποιο άθλημα η ξερω γω τι? (πλάκα κάνω, οχι ειρωνικά)
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01731 seconds with 11 queries