Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-11-17, 18:41
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το φως που έχω τώρα είναι όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Οι 2 λάμπες Τ5 (με diy ανακλαστήρες) στο μέσο και τα 3 προβολάκια πίσω. Καταλαβαίνω οτι οι Τ5 δεν είναι αρκετές από το γεγονός οτι όταν είχα μόνο αυτές η repens rubin έμενε χαμηλή και πράσινη. Όταν έβαλα και τα προβολάκια ψήλωσε και έγινε κόκκινη.
Δεν θα αναβαθμίσω όμως τον φωτισμό, θα τον αντικαταστήσω με ένα φωτιστικό όπως αυτό που έκανε ο Δημήτρης εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96982). Απλά, όταν έρθει η ώρα θα χρειαστώ βοήθειά σε ότι αφορά το χρώμα των led, πόσα watt να πάω κα...
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  light.jpg
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  53,0 KB

Δημήτρη, από μετρήσεις νερού (σε χημείο) έχω pH 7.6 και ολική σκληρότητα 420 mg CACO3/L. Γενικά έχουμε αρκετά σκληρό νερό στην περιοχή. Δεν γνωρίζω αν τα φυτά που έχω ευδοκιμούν σε αυτές τις παραμέτρους. Κάποια από αυτά τα είχα παλιότερα σε άλλα ενυδρεία και ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι είναι τώρα. Δεν έχω φοβερές απαιτήσεις ούτε σκοπεύω να πάω σε εξαιρετικά απαιτητικά φυτά πάντως.

Το φυτό που ανέφερες είναι αυτό της παρακάτω φωτογραφίας. Για cabomba aquatica το αγόρασα και μπήκε στο ενυδρείο πριν από 4 ημέρες. Σου φαίνεται οτι είναι κάτι άλλο ή απλά δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα?
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plants.jpg
Εμφανίσεις:  1093
Μέγεθος:  64,8 KB
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 12 queries