Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-01-18, 11:20
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Καλημέρα! Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία για εσάς και τις οικογένειές σας!
Μ' αυτά και μ' αυτά δεν σας ευχήθηκα κιόλας..

Η επιλογή με το ενυδρείο καραντίνα θα είναι αρκετά δύσκολη σαν διαδικασία. Το νερό που φτιάχνω είναι 85% ΑΟ και 15% βρύση. Ο μόνος τρόπος για να το κάνω είναι να χρησιμοποιήσω 75 λίτρα απ το ενυδρείο της καραντίνας. Έχω και 75λιτρο βαρέλι για προετοιμασία νερού και σίγουρα θα βόλευε να φτιάχνω 1 βαρέλι κάθε 2 μέρες επειδή δεν θα μπορώ να προετοιμάζω νερό κάθε μέρα, λόγω δουλειάς. Είναι αρκετά 75 λίτρα?

Φίλτρο για την καραντίνα έχω ένα ΕΗΕΙΜ 2213 και ένα Aquaclear 30g. Θα χρειαστεί να βάλω κάποιο από τα 2 με βιολογία απ το κεντρικό ενυδρείο ή είναι αρκετή η αεραντλία με τις αλλαγές 50% και να βάλω ένα πιο μικρό φίλτρο-κυκλόφοριτή απλά για κυκλοφορία μέσα στην καραντίνα?
Δεν έχω ξαναστήσει καραντίνα είναι η αλήθεια και δεν ξέρω την διαδικασία..

Προς το παρόν θα κάνω παραγγελία 1 esha2000 (για την καραντίνα), 1 baktopur (σε περίπτωση που δω και σε άλλα ψάρια μόλυνση ή σε περίπτωση αποτυχίας του esha2000) και 1 μεγάλο melafix (για το κεντρικό ενυδρείο προληπτικά). Αλάτι έχω ένα της ΑΡΙ από παλιά και είναι σχεδόν γεμάτο.

Για το ξύλο να σου πω την αλήθεια πιο πολύ βλέπω να τρώει το μικρό το ταλαιπωρημένο. Αν και έχει μειωθεί πολύ η συμπεριφορά προς αυτό το ψάρι τον τελευταίο καιρό. Αυτό με το mouth fungus δεν το ακουμπάει κανείς και είναι κανονικά στο κοπάδι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01463 seconds with 11 queries