Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 30-01-12, 01:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξ αλλου δεν ειναι καθολου ηλιθιος να μην ξερει οτι δεν εχει να υπερασπιστει απο κανεναν εχθρο την περιοχη του, ουτε του λειπει η καλη οραση για να χρειαζεται να κανει περιπολιες.εδω θα διαφωνησω,ηλιθιος μπορει να μην ειναι αλλα οταν κοιταει τα μουτρα του στο τζαμι φουσκωνει.αποσο ξερω πολυ λιγα ζωα ειτε ειναι θηλαστικα ειτε μαλάκια ειτε ψαρια γενικως εχουν την ευφυια να διακρινουν τη διαφορα και να καταλαβουν τον εαυτο τους.αποσο ξερω καποια απο αυτα ειναι η σουπια,το δελφινι και νομιζω και το χταποδι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα που δεν τα ξερω αλλα ο μονομαχος σιγουρα δεν ειναι ενα απαυτα.ολα τα υπολοιπα ειδη λειτουργουνε και αντιδρουνε ενστικτωδως και μονο.
Για τη Σουπια δε το γνωριζα, οποτε εχουμε ακομα ενα ον με νοηση οπως τεσπα την αντιλαμβανομαστε εμεις... Το χταποδι ειναι λαθος της φυσης αφου εχει πραγματικη λογικη, και ζει τοσο λιγο... Θα επρεπε να εχει τουλαχιστο δεκαπλασιο χρονο ζωης...


Παράθεση:
Αν τον αγαπησεις και του το δειξεις στο δειχνει και αυτος με τους δικους του τροπους -κατι που εχω δει μονο σε μονομαχους και γκουραμια- αντιθετα αν τον παραπεταξεις σε λιγα λιτρα θα δεις ενα λυπημενο νωχελικο ψαρι που δε θα κουνιεται καθολου.και εδω θα συμφωνησω μαζι σου εν μερει,γιατι ετσι ειδα κιεγω. η τουλαχιστον μου φανηκε.αλλα μηπως αυτα, ειναι απλα αισθηματα που προβαλουμε εμεις στο ψαρι?γιατι δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το ψαρι νιωθει πραγματι ετσι.
δε δυσκολευομαι καθολου (γενικα ειμαι "Ινδιανος" απεναντι στη φυση και στα πλασματα της)
Γιατι να μη νοιωθει ετσι? επειδη ΕΜΕΙΣ ειμαστε οι λοβοτομημενοι απο την αχαρη ανθρωποκεντρικη αντιληψη που μας εφεραν οι θρησκειες?
Ζωη υπηρχε και πριν μαθουμε πως καποιοι καλοι θεουληδες φτιαξαν τον ανθρωπο, τη Γη για να μενει ο ανθρωπος, τα ζωα για να τα τρωει ο ανθρωπος και για διακοσμηση φτιαξαν κι ενα συμπαν 15 δισεκατομμυριων ετων φωτος γυρω του


Παράθεση:
εμ... τοτε τι το συζηταμε?
το συζηταμε γιατι ψαχνω να βρω τελικα ποια λυση ειναι η καλυτερη,παιρνοντας ολους του παραγοντες υποψιν.ολους ομως.η εστω οσο περισσοτερους γινεται.
Η καλυτερη λυση ειναι ενας ορυζωνας, μπορεις να του τον δωσεις?
Μαλλον οχι, οποτε ψαχνεις το οτι καλυτερο μπορεις να φτιαξεις ωστε τουλαχιστο να νοιωθει ανετα.

Παράθεση:
Εδω θελει πατεντες με τα φιλτρα...
Προσωπικα τις εκανα με πολυ μεγαλη ευκολια, λιγο αντιληψη χρειαζεται και καλη θεληση και ολα γινονται.
Βεβαια με τα εσωτερικα φιλτρα εχω παρει διαζυγιο εδω και πολλα χρονια και τα θεωρω λιαν εποιηκως απαραδεκτα.δε μοιραζεσαι καμια πατεντα και με μας?
Βεβαιως, την εχω ξαναπεριγραψει...
Προσωπικα χρησιμοποιω μπλε σφουγκαρια ωστε να σπαω την ροη σε διαφορες κατευθυνσεις στη μια μερια του ενυδρειου. (στην εξοδο του φιλτρου) και απο την αλλη βαζω ενα μπλε σφουγκαρι πιο πολυ σα μηχανικο φιλτρο (στην εισοδο). Τη ρυθμιση την κανω με by-pass μεταξυ αναροφησης και καταθλιψης.
Με αυτα τα κολπα εχω καλη φιλτρανση με σχεδον στασιμο νερο.

Παράθεση:
οι ορυζωνες ειναι τεραστιες εκτασεις, το ιδιο και οι βαλτοι που ζουν αυτα τα ψαρια, για ποιο λογο να μην εχουν στη διαθεση τους τον καταλληλο χωρο?
Επισεις στη φυση πολλες φορες κατα καιρους μετακινουνται και αλλαζουν χωρο κυριαρχιας.λογικο ειναι αυτο.αλλα κιεδω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι σε ολες αυτες τις εκτασεις δεν ζει κανενα ψαρι πιο περιορισμενο και οτι ζει χειροτερα απο τα αλλα.
Μπορει και να συμβαινει.
Πολυ πιθανων και στις περιοδους ξηρασιας καποια να φυλακιζονται και να πεθαινουν οπως συμβαινει και με τα θαλάσσινα καθε μερα με τα κυματα και την παλοιρια Αυτο ομως τι σημαινει?

Παράθεση:
Θα παιχτει λιγος τσαμπουκας και ο πιο δυνατος θα παρει το χωρο και οι αλλοι θα πανε να βρουν δικο τους. αν δεν μπορουνε τι θα γινει?υποψιν οτι στο ενυδρειο αυτος ο παραγοντας δεν παιζει.ενοειται οτι ο μονομαχος θα μπει μονος του σε αυτα τα λιτρα και δεν θα υπαρχει στρες,τουλαχιστον οχι απο κατι τετοιο.
Πως γινεται να μην μπορουνε σε ολοκληρο ορυζωνα?
Μιλαμε για αχανεις εκτασεις. Δε μπορω να το ποιασω...

Παράθεση:
Και βεβαια εχει λογικη, αν μπεις σε σπιτι Κινεζου ή ακομα χειροτερα Ιαπωνα θα την καταλαβεις αυτη τη λογικη.
Ας μην ξεχναμε πως αυτοι που μας φεραν τους μονομαχους μαζι με τη "λογικη" διατηρησης τους σε λιγα λιτρα ειναι οι ιδιοι που δεναν με επιδεσμους τα ποδια των γυναικων απο μωρα για να μενουν μικρα και να φαινοντε -κατα τα Ασιατικα γουστα- πιο ομορφες (και μερικοι το κανουν ακομα). σαν νοοτροπια,ναι την καταλαβαινω και εχεις δικιο.αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι ισχυει και για τα ψαρια που συζηταμε.για να διαδοθηκε και να ηρθε και σε μας αυτο το συνηθειο ως γνωση για τις συνθηκες διατηρησης αυτων των ψαριων,σημαινει οτι στις χωρες οπου ειναι ενδημικα τα ψαρια αυτα υπηρχε παραδοση χρονων και χρονων στο να τα κρατανε.πως τους βγαζουμε λαθος εμεις τωρα ετσι ευκολα?δε λεω οτι ειναι σωστο,αλλα δε βλεπω κατι να αποδεικνυει και το αντιθετο.
Κοιτα, ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας και τιποτε αλλο.
Οι Κινεζοι και οι Ταιλανδοι αρεσκονται στα μικροσκοπικα μπιμπελο.
Απο παλια μετατρεπαν τασακια σε "ενυδρεια" και τωρα τελευταια το καναν και με μπρελοκ! http://shark24.blogspot.com/2011/04/blog-post_05.html (συμφωνω με το αρθρο πως οι ανθρωποι αυτοι κατεχουν τα σκηπτρα της χαζομαρας, και μαλιστα πολυ ευγενικο και μετριοπαθη το βρισκω)

Παράθεση:
Και φυσικα ο μονομαχος χρησιμοποιειται κατα κορον για στοιχηματα στους δρομους, ε δε νομιζω να ειχε λογικη να τους βαζαν σε 100 λιτρα για να σκοτωθουν μεχρι θανατου γιατι απλα θα γινοταν ενας ψιλοτσαμπουκας χωρις πολυ αιμα (που το λατρευουν οι Ασιατες) και θα δυσαρεστουσαν τους θεατες που στοιχηματιζουν συμφωνω,αλλα δε μιλαω για τους βλαχοασιατες τωρα που στοιχηματιζουνε με οτι ναναι.
Χωρις καμια ρατσιστικη διαθεση -εξ αλλου στην Ασια εχω ζησει αρκετα- δεν υπαρχουν βλαχο-Ασιατες και πολιτισμενοι Ασιατες παρα μονο Ασιατες, και για αυτους η ζωη εχει πολυ λιγοτερη αξια απ οσο για σενα και για μενα.
Εξ αλλου τα περιεργα γευματα με μυαλα απο ζωντανα πιθικακια δεν ανηκουν στις τσεπες των βλαχο-ασιατων αλλα στους ανθρωπους της ανωτερης καστας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02463 seconds with 11 queries