Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 22-10-10, 16:52
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και θα τον προλαβει..ηδη ειναι πολυ ομορφο. Μονο τα γρασιδια δεν θα ειναι ετοιμα και αυτα συνηθως καθυστερουν την ολοκληρωση ενος layout.

Aντρεα, μια συμβουλη και αν θες ακουσε με.. μην βαλεις ψαρια ακομα. Χωρις το αγχος των ζωντανων μπορεις να φουλαρεις σε CO2 και λιπανση και να μην ανησυχεις αν θα σκασουν οι γαριδες ή τα ψαρακια. Ετσι θα αποφυγεις τις πολλες αλγες και θα μπορεις να μετρας με ακριβεια και τα ΝΟ3 και ΡΟ4 γιατι τα ζωντανα με τα αποβλητα τους και με το ταισμα προσθετουν σε αυτα τα 2 στοιχεια.
Επισης αν δεν υπαρχουν ζωντανα μεσα το χαλικι και η αμμος δεν θα ανακατευτουν σχεδον καθολου, τα γρασιδια και οι μος θα παραμεινουν ολα στη θεση τους.
Αν προσθεσεις τα ψαρια 5-6 μερες πριν την φωτογραφιση, ο,τι ειδος κοπαδοψαρου και να βαλεις θα κοπαδιαζει εντονα. Αν περασουν 7 μερες μετα συνηθιζουν το χωρο και "σπαει" το κοπαδι. Αν τα βαλεις παλι τελευταια στιγμη, θα ειναι τρομαγμενα και ωχρα και θα κρυβονται.
Αυτο με τα ψαρια ειναι ενα κολπο που το εφαρμοζουν σχεδον ολοι οι γνωστοι aquascapers και γι αυτο βλεπουμε τα νεον στις φωτος ετσι συμπαγη κοπαδιασμενα.

Ενα αλλο κολπο με τα ξυλα ειναι να τα βγαλεις και να τα βαλεις σε ενα βαρελι να βυθιστουν. Στο μεταξυ μπορεις να φυτεψεις τα φυτα με ευκολια και μετα απο 20-40 μερες που τα φυτα θα εχουν μεγαλωσει και πυκνωσει, να βαλεις τις ριζες αναμεσα τους. Τοτε οι ριζες θα ειναι πεντακαθαρες και χωρις αλγες και τα φυτα θα τις "αγκαλιασουν" δινοντας ακομα πιο φυσικη οψη

Θελει υπομονη το aquascaping
ψαρια ακομα δεν βαζω ετσι κι αλλιως γιατι θελω να βρω αυτα που θελω πρωτα.μαλλον για καρδιναλιους θα παω.απο co2 αλεξ το εχω φουλαρει σκεψου ο μετρητης φυσσαλιδων τρεχει ασταματητα και δεν μπορω να υπολογισω ποσο παντως χθες εβαλα τα φυτα και σημερα ειδα λιγο pearling.απο λιπασμα εχω ριξει το γενικο της seachem σε υπερδοσολογια μεχρι στιγμης και αναμενονται τα υπολοιπα νιτρικα και φωσφορικα.το μονο που ειδα στον drop checker απο μπλε βρυσης μετα απο λιγη ωρα απο πρασινο αρχιζει και κιτρινιζει.τρελο διοξειδιο.....για το χαλακι θα δουμε γιατι μου αρεσει που φαινεται μαυρο να πω την αληθεια και δεν περιμενω και ιδιαιτερα να περπατησει.οσο για τον διαγωνισμο αν προλαβω να φανει κατι αξιολογο θα το στειλω.εχω και αυτην την ρουφιανα την μεση μου που με εχει καθηλωσει και δεν μπορω να κανω αυτα που θελω.α να πω οτι εβαλα μονο νερο βρυσης και καθολου οσμωση και αυτο για να παρω οσα ιχνοστοιχεια εχει το νερο βρυσης χωρις να προσθεσω.και αν παμε καλα μακαρι δηλαδη θα γεμισει η επαρχια κλαδεματα δωρεαν...
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries