Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-02-16, 00:53
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή 90 Λίτρα φυτεμένο ενυδρείο

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να παρουσίασω το 1ο μου ενυδρείο, το οποίο πρωτογέμισε πριν 1μιση μήνα. Όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ άπειρος αλλά προσπαθώ συνεχώς για να βελτιώνομαι! Το ενυδρείο ξεκίνησε με την προυπόθεση να είναι ξερό (χααχχα) αλλά μόλις μπήκαν 1-2 φυτά έπαθα κόλημα
Ξεκίνησα να φυτεύω τελείως όπως μου ερχόταν εκείνη τη στιγμή χωρίς να έχω κάποιο σχέδιο στο μυαλό μου. Αυτό που σκέφτομαι όμως πλέον είναι να βγάλω την μικρή ρίζα που θα δείτε στις φωτογραφίες τοποθετημένη στο κέντρο και να δημιουργήσω ένα κόκκινο κέντρο το οποίο θα "περικυκλώνεται" από πράσινο τοπίο! Επίσης, πάνω στην πέτρα μου που βλέπετε , έχει λίγη Moss αλλά θα ήθελα να βάλω λίγο φίσσιντενς φοντάνους αν ποτέ βρω. Την μπακόπα σκοπεύω να την κρατήσω κοντή , δημιουργώντας τριγύρω από την πέτρα αλλά και παραπέρα ένα τύπου χαλί το οποίο δεν θα αφήνω να ξεπερνά τα 5 εκατοστά.
Οποιεσδήποτε διορθώσεις είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες. Τις απαιτώ μη σας πω

Δυστυχώς έχω ένα κινητό με κάμερα 4 Mp καθόλου καλή και μου το αδικεί λίγο..Δεν μπορώ ακόμα να τραβήξω κάτι καλύτερο. Επίσης, το ενυδρείο παραμένει αρκετά θολό 1μιση μήνα μετά το γέμισμα του , κάτι που θα ήθελα να διερευνήσουμε!!!


Τίτλος ενυδρείου: My first try!
Διαστάσεις: 80 x 30 x 40
Λίτρα: 96
Χρόνος λειτουργίας: 1 μήνας & 10 μέρες
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: 3 λάμπες, 2 Τ5 χ 28 WATT (Nature 4100 και day 7000k) και 1 λάμπα LED 16 watt αγνώστων κέλβιν. Κάτι προς ψυχρό λευκό και ροζ.
Co2 και τρόπος διάχυσης: Ολοκληρωμένο σύστημα 2κιλης μπουκάλας με κεραμικό διαχυτή
Λίπανση: Γενικό λίπασμα seachem flourish και τα ταμπλέτες seachem flourish tabs
Υπόστρωμα: Λευκή χαλαζιακή άμμος ψιλόκκοκη
Φίλτρανση: Fluval 206 με υψηλή μηχανική φίλτρανση και από βιολογικό μακαρόνι και matrix
Θερμοκρασία: 25-26
pΗ: 7
GΗ: -
KΗ:-
Λίστα φυτών: Ανούμπιες νάνα, βαλισνέρια Asiatica, bacopa monnieri compact, egeria densa, alternanthera reinecki red ruby, java moss , cryptocorins green, echinodorus (δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία του)
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων : 1 ζευγάρι κριμπένσις και τα μωρά τους
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0343.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0346.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  50,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0355.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  46,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02202 seconds with 12 queries