Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-09-18, 12:15
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Tραπέζι από μασίφ κομμάτι ξύλου

Να καταθεσω την εμπειρια μου...
Τα λεφτα στο κομματι ξυλο θα τα ριξεις.
Οι διαστασεις που θες πιθανοτατα να είναι 2,40 Χ 0,80. Το τι ξυλο θα παρεις είναι αυτό που θα κανει την διαφορα. Ένα τρομερο για τραπεζια ξυλο, και παρεξηγημενο από τους επιπλοποιούς, είναι ο ευκάλυπτος. Κατά καιρους οι δημοι αν εχεις παρατηρησει πετσοκοβουν τους ευκαλυπτους στους δρομους. Το ξυλο ειτε το πετανε ειτε το πουλανε σε επιπλοποιούς η οποιον το ζητησει γενικα. Ενα κομματι κορμου με διαστασεις 2,60 μηκος με 0,40 διαμετρο βρίσκεις. Πας σε καποιον ξυλουργο και το κοβεις. Ο ξυλουργος πλαναρει κιολας. Το δεσιμο για να το κανεις φαρδος 0,80 γινεται με εποξικη ρητινη και σχετικα ευκολα (το κανεις και μονος σου). Το μονο που μενει είναι να τριψεις και να βερνικωσεις (προτείνω λαδι καλυτερα από βερνικια) την επιφανεια, και να στερεωσεις τα ποδια. Τα ποδια ειτε θα είναι αγοραστα ειτε από το ιδιο ξυλο κομμενα στον ξυλουργο σου. Αν μιλαμε για Trestle style (αυτά τα χιαστη σε στυλ φαρμας) τοτε μιλαμε για άλλη δουλεια που δεν μπορεις να κανεις στο σπιτι.
Όλα μαζι, αν υποθεσουμε πως το ξυλο το αγοράζεις από καποιο δημο, θα σου βγει στα 400 ευρω. Αλλα μιλαμε για τραπεζαρια του 2000 στην αγορα με υπεροχα μπεζ χρωματα (γυρω γυρω) και εντονα κοκκινα στο κεντρο (καρδια).

Εχω φτιαξει τραπεζακια καφε από ευκαλυπτο και το αποτέλεσμα ειναι εντυπωσιακοτατο!
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01452 seconds with 11 queries