Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 21-04-10, 11:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασπρα, κόκκινα ,κιτρινα, μπλε, καραβάκια...............
Εγώ προτιμώ αυτό γιατι κάνει καλή οξυγονωση ,.εχει εύκολη συντήρηση
και έχει αποδειχθεί ότι αναπτύσσονται τα ψάρια με γρήγορους ρυθμούς.

Αυτά με καλύπτουν αυτά ταιρίαζουν σε εμένα.
Σιγουρα έχει τα μειονεκτήματά του , αλλά αυτό με αρέσει.
Οτι και να λέτε...............
Σωκράτη, δε θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου, γιατί όντως το bakki shower ή διαφορετικά bio shower είναι παλιά μέθοδος οξυγόνωσης και βιολογικού καθαρισμού μεν, αλλά συναντάται ευρέως μέχρι σήμερα ακόμα και στους γνωστότερους εκτροφείς ΚΟΙ στην Ιαπωνία και όχι μόνο και χαίρει άκρας εκτίμησης από τους λιμνόφιλους του είδους.
Όμως... το θέμα δεν είναι αυτό. Σίγουρα υπάρχουν ακόμα πολλές άλλες μεθόδοι βιολογικού καθαρισμού του νερού που δουλεύουν πολύ καλά. Δεν καταπολεμώ καμιά μέθοδο, απλά αφουγγράζομαι και εγώ την γενικότερη εικόνα περί αυτού του θέματος στον κόσμο γενικότερα.

Τώρα αν σου έλεγα ότι αν γίνει ένας συνδυασμός του bakki shower με το nexus ή το eazy pod που παρουσίασε στη φώτο του ο Γιάννος είναι αποδεδειγμένα και επιστημονικά ότι επιτυγχάνεται το απόλυτο θα με σκυλλοβρίσετε πάλι?

Γιάννο, έρχομαι σε εσένα, γιατί η συγκεκριμένη φώτο που παρουσιάζεις υπάρχει ένα eazy pod, ένα μικρότερο φίλτρο της σειράς Nexus, το εκατοσταράκι αν μπορούμε να το πούμε πιο λιανά, της εταιρείας Evolution Aqua, για μικρότερες λίμνες κάτω των 10,000 λίτρων με όχι μεγάλη ιχθυοφόρτωση. Δώσε μου σε παρακαλώ το τηλέφωνο του φίλου σου αυτού να τον ρωτήσω πόσες χιλιάδες ευρώ το αγόρασε ώστε να αναφέρουμε εδώ την τιμή που θα μας πει. Μήπως τον ρώτησες εσύ? Αν ναι πες μας.

Το να παρουσιάζεις με λινκς όμως δύο εντελώς άστοχες σελίδες ίντερνετ καταστημάτων που αφορούν φίλτρα nexus 210 και 310 για 18,000 και 30,000 λίτρα αντίστοιχα, σίγουρα δεν βοηθάς, αλλά παραπλανείς για να αποδείξεις σώνει και καλά ότι είσαι σωστός. Πληροφοριακά, σου αναφέρω ότι έχω δει αρκετά τέτοια φίλτρα να δουλεύουν στην Κύπρο, και μάλιστα έλαβα μέρος στον καθαρισμό τους είτε μιλάμε για το eazy pot, είτε ακόμα και για το nexus 310 που είναι η κορυφή, αλλά όντως μιλάμε για πολύ ακριβή επένδυση. Όπως και να έχει, το να έχεις και να υποστηρίζεις μια λίμνη 30,000 λίτρων δεν σε κάνει να φαίνεσαι καθόλου φτωχός, κάτι δηλαδή που σίγουρα δεν είμαι ώστε να επενδύσω σε αυτό. Το μοναδικό πράγμα που δεν έχω κάνει ακόμα είναι η τοποθέτηση του, που ομολογουμένως είμαι αρκετά ενημερωμένος και περί αυτού του θέματος.

Το άλλο θέμα που διαφωνούμε καθέτως και δεν είσαι σε θέση να διαπραγματευτείς, είναι το θέμα της φυσικότητας ή όχι μιας λίμνης. Είναι δικαίωμα του καθενός να κατασκευάσει ότι θέλει, αναλόγως την προτίμησης του. π.χ. δεν μπορείς να παραπέμπεις στη δική σου λίμνη σώνει και καλά ως την μοναδική λύση. Υπάρχουν τουλάχιστον 5 διαφορετικά είδη λίμνης και όλες τους έχουν σημαντικές διαφορές.

Την λέξη "τσακίζει" αν καταλαβαίνεις ελληνικά, την έχω βάλει σε εισαγωγικά και είναι σχήμα λόγου. Τα μικρά ψαράκια πάντως έχουν την ικανότητα και να αποφύγουν, αλλά και να επιβιώσουν από το σύστημα αυτό. Ο στροβιλισμός, πετυγχαίνει να κινεί τα αδρανοποιημένα αντικείμενα στη λίμνη ώστε να τα μαζεύει και όχι να τσακίζει τα ψαράκια. Άρα πες μου πως παραπληροφορώ εδώ.

Και όμως φίλε Γιάννο, δεν δουλεύει έτσι μια φυσική λίμνη. Ψάξε το, γιατί είναι ένα εξαιρετικά μεγάλο και περίπλοκο θαύμα της φύσης. Συνθήκες που δυστυχώς ακόμα να μπορέσουμε να δώσουμε στις τεχνητές λίμνες και ιδιαίτερα στις μικρές.

Επίσης με έχει ενοχλήσει ιδιαίτερα το "
Ότι είσαι υπεύθυνος για αυτά που γράφεις εδώ για αυτό να είσαι σίγουρος. Για αυτό δεν αντέχω να ακούω τέτοια από κάποιον ο οποίος θεωρείτε υπεύθυνος".
Αν θεωρείς ότι όλα αυτά τα κάνω επειδή είμαι συντονιστής, τότε λέω ανοικτά στον Τόλη να με μετατρέψει σε απλό μέλος τώρα. Το λέω και το εννοώ. Αν πάλι θέλεις εσύ να πάρεις τη θέση μου, ευχαρίστως σου την παραχωρώ.

"Ο οποίος δεν έχει καν λίμνη, δεν εχει δοκιμάσει τίποτα από όλα αυτά, και παρασέρνει τον κόσμο γιατί θέλει σώνει και καλά να περάσει το δικό του." Ζηλεύεις Γιάννο? Ποιός σου είπε ότι δεν έχω λίμνη ακόμα και τώρα? 2,5 κυβικά λίμνη έχω, πρόχειρα για την ώρα μεν, αλλά ότι πρέπει δε!
Θέλω επίσης να αναφέρω για χιλιοστή φορά ότι η μικρή λίμνη που είχα στο παρελθόν δημιουργήθηκε τότε που ακόμα διαδίκτυο δεν υπήρχε (σχεδόν 10 χρόνια τώρα). Οι δε πληροφορίες μόνο ελάχιστες. Μπορεί Γιάννο να μην είχα τη λίμνη που ήθελα, αλλά συνέχισα να μαζεύω πληροφορίες και να διαβάζω από παντού, μέχρι και σήμερα, αλλά και αύριο και του χρόνου, όσο ζω!

Θέλω να σε ρωτήσω για πόσα χρόνια ασχολείσαι με τις λίμνες και τα ψάρια τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,02200 seconds with 11 queries