Θέμα: Spray bar
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-12-17, 14:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα δυο απο τα τρια ενυδρεια εβαλα ta spraybar παραλληλα με το νερο τωρα σαφως ακουγονται πολυ λιγοτερο και πιστευω πως κι αυτο αρεσει στα ψαρια, θα εχουν ομως ικανοποιητικη οξυγονωση ; μιας και οι φυσαλιδες ειναι πολυ λιγοτερες και δεν εχω μεσα πετρα με φυσαλιδες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τα βαζω μεσα στο νερο (για να μην ακουγεται πολυ το πλιτσι πλιτσι) και ελαφρα να κοιτανε προς τα πανω (για να κανουν κυματακι).
Αυτο φυσικα υπο νορμαλ συνθηκες ιχθυοφορτωσης και θερμοκρασιας νερου.

....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις κυματισμό/ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού θα έχεις καλύτερη οξυγόνωση απ' ότι με τις φυσαλίδες.
Απο συζητησεις με τους δισκαδες (κατεξοχην ενδιαφερομενους για την οξυγονωση λογω υψηλης θερμοκρασιας και μεγαλης ιχθυοφορτωσης) και τους πιο ειδικους (Makchem κλπ), η αεραντλια υπερτερει.
Υπαρχουν προυποθεσεις για να ανταγωνιστει η απλη αναταραξη του νερου την αεραντλια.
Μια απο αυτες ειναι οτι πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια στο ενυδρειο, σε ολα τα σημεια του.
Η κατακόρυφη κίνηση του νερού με τη αεραντλια και η μεταφορα νερου απο τα χαμηλα επιπεδο στα ανωτερα, διευκολυνει σε ολους τους τομεις την επαρκη οξυγονωση.
Εγω που δεν εχω αεραντλια και αρκουμαι με τον κυματισμο απο το spraybar, ξεχασα να πω οτι εχω wave maker (κυκλοφορητη) μεσα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-12-17 στις 14:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries