Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 09-10-16, 09:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου.
Στους προβληματισμούς σου θα πρέπει να προσθέσεις (επειδή μιλάμε για ενυδρείο σαλονιού) και το θέμα "θόρυβος" και το θέμα "εμφάνιση".
Εγώ επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά εξωτερικά φίλτρα θα σου έλεγα στα λίτρα σου να πας με 2 φίλτρα εξωτερικά για λόγους που έχουν γράψει τα παιδιά πιο πάνω (ασφάλεια , καλύτερη κυκλοφορία, κτλ...)
Επίσης αν πας σε εξωτερικό φίλτρο θα πρέπει να δεις ότι χωράει στο ντουλάπι του επίπλου. Δεν χωράνε όλα !!!
Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα 2 X JBL 1500 ή 1 Χ JBL 1900 (εφόσον χωράει είπαμε στο ντουλάπι) και ένα Fluval 406 ή αντι για το 406 βάζεις ένα JBL 1500.
από δύναμη δεν το συζητώ !!! Από ευκολία καθαρισμού επίσης. Από θόρυβο ΤΙΠΟΤΕ !!!
Αυτά που σου γράφω τα έχψ δει ο ίδιος και τα έχω δουλέψει.
Καλά τα jebao και τα.sun sun και τα Ariston και άλλα φθηνά ...αλλά από δύναμη και ποιότητα κατασκευής ??? Καμία σχέση !!!
Πάμε τώρα και στα eheim (2217 & 2080) πολύ αξιοπιστα λένε φίλτρα (αυτό θέλει πολύ συζήτηση) αλλά πολύ πιο θορυβωδεις και με πολύ λιγότερη δύναμη σε σχέση με αυτά που σου είπα.
Υπόψην δεν έχω μαγαζί και δεν έχω ποσοστά. Απλά έχω χαλάσει πολλά ευρώ για να τα μάθω και έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά φίλτρα.
Να με συγχωρέσεις αλλά δεν είδα αν έχεις γράψει το τι ψάρια θα βάλεις.
Αν βάλεις όμως ψάρια που θέλουν πολύ καλό καθαρισμό νερού ή έντονη κυκλοφορία τότε πιστεύω ότι με 2 εξωτερικά καλά φίλτρα και έναν wavemaker θα είσαι σούπερ και το νεράκι σου θα είναι κρύσταλο.
Αυτά από μένα και καλοριζικο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01465 seconds with 11 queries