Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 02-08-04, 03:55
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

dantouan, την ίδια απορία έχω και γω....
Σύμφωνα με τα όσα γράφει ο Warren Stillwell, για το τζάμι του πάτου ο τύπος υπολογισμού φαίνεται στο link που έδωσε ο oscar :
Πάχος γυαλιού = Τετραγωνική ρίζα ( [beta] * [ύψος ενυδρείου στη τρίτη] * 0.00001 / [επιτρεπόμενη πίεση κύρτωσης] )
Αν υποθέσουμε οτι το ύψος του ενυδρείου είναι σταθερό, όπως και το τζάμι που χρησιμοποιούμε (άρα η "επιτρεπόμενη πίεση κύρτωσης"), τότε το [ύψος ενυδρείου στη τρίτη] * 0.00001 / [επιτρεπόμενη πίεση κύρτωσης] είναι ένας σταθερός αριθμός, ας πούμε "Ζ"... άρα, πάχος = Τετραγωνική ρίζα ( [beta] * Ζ).

O συντελεστής beta είναι ο λόγος των πλευρών του πάτου. Αν ας πούμε ο πάτος είναι 1 χ 1 μέτρο, τότε [λόγος] = 1... αν ο πάτος είναι 2 χ 1 μέτρα τότε [λόγος] = 2 κλπ κλπ...

Από τον πίνακα που δίνει, αν [λόγος] =1, τότε beta = 0.453... αν [λόγος] =2, τότε beta = 0.5688... αν [λόγος] =3 (δηλαδή πάτος 3 χ 1 μέτρα), τότε beta = 0.7134.
Το περίεργο είναι..... ας πούμε οτι Ζ=10 και έχουμε ενυδρείο με ύψος 1 μέτρο. Αν ο πάτος είναι 1 χ 1 μέτρο, έχουμε 1000 λίτρα νερού, beta * Z = 4,53 και πάχος = 2,12.... αν ο πάτος είναι 1,41 χ 0,71 μέτρα, έχουμε πάλι 1000 λίτρα νερού, beta * Z = 5,69 και πάχος = 2,38 και αν ο πάτος είναι 1,73 χ 0,58 μέτρα... και πάλι έχουμε 1000 λίτρα, πάχος = 2,67. Συνοπτικά...
2,12 - 2,38 - 2,67 τρείς διαφορετικές τιμές για το πάχος του τζαμιού, παρ' όλο που έχουμε τα ίδια λίτρα στο ίδιο ύψος με το ίδιο τζάμι... η μοναδική διαφορά είναι το σχήμα του πάτου. Αν είναι τετράγωνος, θέλουμε πάχος 2,12... αν είναι λίγο μακρόστενος θέλουμε 2,38... αν είναι πολύ μακρόστενος θέλουμε 2,67.
*** Τα νούμερα δεν αντιστοιχούν σε ένα πραγματικό ενυδρείο ( τα έβαλα χάριν παραδείγματος ), αλλά το ερώτημα παραμένει :
Για ποιό λόγο οι τετράγωνοι πάτοι να είναι πιο ανθεκτικοί από τους μακρόστενους ???
Η μοναδική πιθανή απάντηση που μου 'ρχεται ( μπορεί να είναι και χαζομάρα ) :
Οταν η πίεση είναι σταθερή, ένα τετράγωνο τζάμι θα λυγίζει λιγότερο από ένα μακρόστενο. Αν ας πούμε καθήσουμε σε ένα σανίδι 1 χ 2 μέτρα θα λυγίσει πχ 5 εκατοστα. Αν όμως καθήσουμε σε ένα σανίδι 0,5 χ 4 μέτρα, θα λυγίσει πολύ περισσότερο (την ίδια επιφάνεια έχουν και τα δυο σανίδια και το ίδιο βάρος δέχονται )... αλλά όμως, στην περίπτωση των σανιδιών, το βάρος μας "επικεντρώνεται" σε ένα σημείο - στη μέση του σανιδιού... στη περίπτωση ενός ενυδρείου, κατανέμεται ομοιόμορφα... Οσο και να το σκέφτομαι, δεν βρίσκω μέχρι στιγμής "λογική" εξήγηση (άσε που "συνήθως" το ενυδρείο "κάθεται" σε κάποια επίπεδη επιφάνεια η οποία κατά πάσα πιθανότητα "βοηθάει" τον πάτο να μη λυγίσει....
Σταματάω εδώ τους όποιους προβληματισμούς μου γιατί νομίζω οτι ψάχνουμε ψύλλους στ' άχυρα.... Η πράξη ( αυτοί που κατασκεύασαν ενυδρεία ) είναι η καλύτερη απάντηση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01897 seconds with 11 queries