Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 25-05-09, 21:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Το ψαρι πεθανε και δεν σας κρυβω οτι ειμαι πολυ λυπημενος.
Λοιπον δεν τιθεται προβλημα βιολογιας ουτε φιλτρου εστειλα email στη sera στο τεχνικο τμημα και μου απαντησε καποιος Bodo Schnell ο οποιος αφου του αναφερα τα παντα με την λιμνη τι αντλια εχω και τι φιλτρο μου ειπε οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

Το θεμα με την ιχθυοφορτιση αναλογως λιτρων και φιλτρου το εχω υποψη μου και δεν υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει.

Δεν τιθεται θεμα ψεκασματος....και ουτε spring virosis (Ιος της Ανοιξης) αφου τα συμπτωματα της συγκεκριμενης αρρωστιας παρουσιαζουν αιματοματα στο δερμα τη βαση των πτερυδιων και τα βραγχια που αναπτυσσονται ραγδαια και στο τελος φουσκωνουν και πεθαινουν.

Το κοι αυτο που πεθανε δεν ειχε κανενα απο αυτα τα συμπτωματα και μαλιστα προχωρησα και παρακατω το πηρα δηλαδη και το εκανα νεκροψια (ενταξει δεν ειμαι ιχθυολογος) περισσοτερο για να δω αν υπηρχαν σκουλικια εσωτερικα του ψαριου και δεν υπηρχε απολυτως τιποτα οπως επισης και στα βραγχια. Το ψαρι εξωτερικα δεν φαινοταν να εχει τιποτα ουτε και φουσκωμα. Φαινοταν εντελως φυσιολογικο.

Πιστευω οτι τα 3 ψαρια που πεθαναν μεχρι τωρα πεθαναν απο δηλητηριαση ειτε απο καποια αλλη τοξικη ουσια ειτε απο την αμμωνια που οπως ειπα πιο πανω οποτε συμπληρωνα νερο φορτωνα τη λιμνη με 5mg το λιτρο τα οποια καποτε εφταναν τα 400 λιτρα ή και πολυ περισσοτερα κατα τη συμπληρωση. Και δεν ξερω απο ποτε συνεβηκε αυτο το πραγμα με τη γεωτριση μου.

Επομενως κανοντας τεστ αμμωνιας στη λιμνη, απο τη στιγμη που μου εβγαζε 0,2mg δεν υπηρχε προβλημα βιολογιας αφου διασπουσε τα 5mg ανα λιτρο που εβαζα και αυτο γινοταν καθε 2 ή 3 μερες. Αυτη τη στιγμη η λιμνη ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα και την τεταρτη ερχεται χημικος να παρει νερο απο τη γεωτριση μου και μεχρι το σαββατο θα ξερω τα αποτελεσματα

Ευχαριστω για το ενδιαφερον
Φιλικα, Andros
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries