Θέμα: dino99 nano reef
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-10-16, 20:34
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

οπ κι αλλος (πρασινος) στα αλατια!!! καλος ηρθες και απο εδω!!! καλη πωρια σου ευχομαι!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα αλμυροι φιλοι μου
Μετα απο αρκετα χρονια αποφασισα να κανω το αλμα στα αλατια.
Το ενυδρειο που θα στηθει ειναι ενα 60λιτρο aquel 60x30x30,στο οποιο εχω φτιαξει στην πλατη εσωτερικο σαμπ απο μαυρο πλεξιγκλας οπου και θα μπουν αντλιες επιστροφης,θερμοστατες,σκιμερακι και τα υλικα χημικης φιλτρανσης.
Στο καπακι του μετα απο επεμβαση αφαιρεθηκε η τ8 που ειχε και μπηκαν 2xT5,μια ατι blu plus και μια ati coral plus στα 24w και οι δυο.Με λιγο πουσαρισμα μπορω να χωρεσω αλλη μια αν χρειαστει.....

δεν θυμανε καλα αλλα η blue plus η μπλε δεν ειναι? αν ναι τοτε θα προτηνα και μια aquablue special, αν οχι παλι θα την πρωτηνα γιατι μ αρεσει να εχει μια λαμπα για moon light

Σκιμερακι και ρεφρακτρομετρο βρισκονται στο δρομο...ενω υπαρχουν διαθεσημοι και 2 κυκλοφοριτες ενας sunsun 6000/h και ενας resun 4000/h καθως και α/ο.

Σκιμερ για πες μας ποιο! απο κυκλοφωρια σε τοσα λιτρα νομιζω οτι και οι 2 ειναι παρα πολλοι! ξεκηνα με τον 4000 και βλεπεις

Τελη του μηνα θα γινει αγορα του αραγωνιτη και του νεκρου βραχου(ισως μπει και λιγος ζβ.τι λετε εσεις?).

αμα μπορεις να εμπιστευτεις το μαγαζι η ακομα καλητερα να πας να διαλεξεις το κωματι του ζ.β. γιατι οχι!!!

Απο ψαρια οταν με το καλο ερθει η ωρα τους 2 κλοουνακια και καμια γαριδουλα μου ειναι αρκετα.

τα 2 κλουνακια ειναι οριακα για τα λιτρα αλλα λιγο πιεσμενα νομιζω οτι θα τα καταφερουν. για να δουμε τι θα πουν και οι αλλοι!!!

Αναμενω τις προτασεις σας και τις γνωμες σας.
Προς το παρον πεφτει διαβασμα που με κανει να νιωθω οπως πριν δεκα χρονια που ξεκινησα το χομπι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries