Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-12-08, 00:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μια μικρή λίμνη 1000-1200 λίτρα η οποία βρίσκεται σε κοντινή στη θαλάσσα περιοχή της Αττικής. Το μέγιστο βάθος είναι περί τα 70 – 80 εκατοστά. Μέσα υπάρχουν 3 ενήλικα χρυσόψαρα και 5 μικρά που γεννήθηκαν το καλοκαίρι (η λίμνη τρέχει από την Άνοιξη).
Τώρα που έρχεται ο χειμώνας θα ήθελα να μου πείτε:
1) Αν είναι καλή πρακτική το να κλείσω την αντλία (και το φίλτρο) ή απλά να την ανεβάσω σε ψηλότερο σημείο και να την αφήσω να δουλεύει όλο το χειμώνα;
2) Μέχρι τώρα ταΐζω μόνο το ΣΚ. Πρέπει και πότε να σταματήσω το τάισμα;
3) Να κάνω κάποια μεγάλη αλλαγή νερού ή όχι;

Ευχαριστώ,
Άκης.
Καλησπέρα.
Κατ' αρχάς θα ήθελα να σου αναφέρω ότι και εγώ έχω κάτι ανάλογο σαν και εσένα με τη μόνη διαφορά το χρόνο (4 χρόνια).
Απάντηση στο πρώτο ερώτημα:
Μην παίρνεις ποτέ δεδομένο αυτά που διαβάζεις στις ξένες σελίδες και βιβλία (Η.Π.Α., Μ. Βρετανία, Γερμανία) γιατί εκεί οι καιρικές συνθήκες κατά την χειμερινή περίοδο είναι πολύ διαφορετικές από ότι ο μεσογειακός καιρός. Τίποτε απολύτως δεν πρέπει να κάνεις με την αντλία σου και το φίλτρο σου. Απλά συνεχίζεις ως έχει. Δεν επέρχεται το τέλος σε περίπτωση παγετού στην επιφάνεια αφού η συνεχής ροή θα κρατάει έστω ένα μικρό άνοιγμα ασφαλείας στην επιφάνεια.
Δεύτερο ερώτημα:
Σταματάς να ταΐζεις μόνο όταν το θερμόμετρο δείχνει κάτω από τους 10 βαθμούς κελσίου.
Τρίτο ερώτημα: Ποτε δεν πραγματοποιούμε μεγάλη αλλαγή νερού κατά τη διάρκεια του χειμώνα γιατί αλλάζουν ταυτόχρονα και οι ισορροπίες στο νερό μας, πράγμα που δεν επιθυμούμεγιατί όλα εκεί μέσα βρίσκονται σε περίοδο "ξεκούρασης" σε αναστολή. (μικροοργανισμοί, βακτήρια, φυτά, άλγη, ψάρια).
Αν η λίμνη είναι κατασκευασμένη από την επιφάνεια του εδάφους και κάτω τότε είναι γεγονός ότι ο βυθός αλλά και τα τοιχώματα της λίμνης να λαμβάνουν (από την χωμάτινη υποστήριξη γύρω και κάτω από τη λίμνη) σε συνεχή βάση υψηλότερη θερμοκρασία από ότι στην ατμόσφαιρα.
Το νάϊλον είναι πολύ καλή λύση, φτάνει να προσέξεις μη γεμίσει νερό απο τις βροχές και σου το παρασείρει στο βυθό.
Να προσέξεις να παρακολουθείς τη λίμνη και να συμπληρώνεις νερό (γιατί τα λίτρα σου είναι λίγα). Ακόμα και στην χειμερινή περίοδο έχουμε κάποια εξάτμιση.

Τί έχεις κάνει για την υπερχείλιση της λίμνης σου? Είναι κάτι που πρέπει επίσης να προσέξεις.

Αυτά είναι που πρέπει να προσέξεις σε βασικές γραμμές και σου προτείνω διάβασμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries