Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 11-08-18, 06:34
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπερδεμενα μερικες απαντήσεις.

Υποτιθεται κατεβασει λιγο το ph αλλα δεν το εχω τσεκαρει και δεν το παίρνεις για αυτο το λιγο ετσι κι αλλιως. Θεωρω οτι απλα δεν επηρεάζει το νερο.

Δεν λιωνει με τον καιρο αλλα δεν εχει και θρεπτικα οπως αλλα ενεργα υποστρωματα. Ειναι απλα ψημενος αργιλος. Θα πρεπει δλδ απο την αρχη να λιπαινεις. Ευκολο να το φυτέψεις, εχω δει πολυ καλα αποτελέσματα αλλα εαν θες να δεις διαφορά βαλε ενα υποστρωμα οπως αυτο της tropica.

Μπορεις να το μπερδεψεις αρκει να ειναι ιδιο χρωμα το αλλο χαλικακι που θα βαλεις.

Αυτο για την αμμο δεν ισχυει ειναι μια χαρα υποστρωμα. Ουτως ή αλλως και η seachem κυκλοφορει flourite sand!
Στέφανε σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Το flourite black sand συγκεκριμένα δεν περιέχει θρεπτικά ή γενικά ολα τα προϊόντα της σειράς; (αν θυμάμαι καλά π.χ. είχα διαβάσει ότι το flourite red περιέχει σίδηρο σε μεγαλες συγκεντρώσεις) Σε αυτήν την περίπτωση τι μας ωφελεί να βάζουμε flourite από το να παίρναμε μια απλή άμμο η χαλίκι;

Μου είχες ξαναπροτείνει το υπόστρωμα της τροπικα σε παλιότερο ποστ αλλά με είχε μπερδέψει λίγο. Της τροπικα δεν κάνει το ίδιο πράγμα σε θέμα λίπανσης όπως και το flourite; Της τροπικα τα θρεπτικά πως ανταποκρίνονται όσο περνάει ο καιρός; Σου δίνει μια ώθηση στην αρχή και μετά εξαντλούνται ή βοηθάει για κάποιο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα;

Επίσης όταν λες ότι μεταβάλει το ph μιλάς για σημαντική μεταβολή; Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω ψαράκια που να συμπαθούν την gh και ph του νερού του δικτύου.

Ευχαριστώ και πάλι!!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries