Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-03-12, 16:12
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση. Σιγουρα και για τα τετρα ειναι καλυτερα η αμμος μιας και ετσι ειναι και το περιβαλλον τους απλα ρωτησα ''και για τα τετρα?'' απο την αποψη οτι και εκεινα εχουν τοσο προβλημα οσο τα ραμιρεζι? Τελικα μου απαντησες και καταλαβα. Μπορουν τα τετρα και χωρις αμμο αλλα γιατι να μην τους την προσφερεις αν μπορεις. Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να το ξαναξεκινησω το ενυδρειο σε 2-3 μερες αφου αποφασισω ακριβως για τον βυθο και την ιχθυοφορτηση. Πηρα ηδη ενα κοντινο πετ σοπ και μου ειπε η πιο καλη αμμος που εχει ειναι ασπρη ασπρη, γαλακτερη την αποκαλεσαι και εχει 15 ευρω τα 5 κιλα και φανταζομαι θα χρειαστω 10 για τα λιτρα μου. Σωστα? Εχει και αλλες αμμους μια που ειναι πιο καφε λιγο με λιγους μαυρους κοκκους μεσα στα 10 ευρω (κατι σαν αυτη θα ειναι?) και αλλη μια με 7 ευρω αλλα εκεινη ειναι καφε. Λεω να προτιμησω την κατασπρη.

Το φως μου ειναι wave solaris tropical 18w και φανταζομαι απο αυτο που βλεπω, οτι βγαζει λευκο αλλα οχι ψυχρο χρωμα (τωρα τι φασμα φωτος εχει και το τι χρωμα θα κανει το νερο με την τυρφη δεν ξερω) και ειναι στα 6700k.

Εχω πολυ ψαξιμο ακομα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να το ξαναξεκινησω το ενυδρειο σε 2-3 μερες αφου αποφασισω ακριβως για τον βυθο και την ιχθυοφορτηση. Πηρα ηδη ενα κοντινο πετ σοπ και μου ειπε η πιο καλη αμμος που εχει ειναι ασπρη ασπρη, γαλακτερη την αποκαλεσαι και εχει 15 ευρω τα 5 κιλα και φανταζομαι θα χρειαστω 10 για τα λιτρα μου. Σωστα? Εχει και αλλες αμμους μια που ειναι πιο καφε λιγο με λιγους μαυρους κοκκους μεσα στα 10 ευρω (κατι σαν αυτη θα ειναι?) και αλλη μια με 7 ευρω αλλα εκεινη ειναι καφε. Λεω να προτιμησω την κατασπρη.
Πηγα στο εν λογω πετ σοπ σημερα και αυτη η αμμος με τα 15 ευρω τα 5 κιλα ειναι μια carat 6. Ποια η διαφορα με μια ασπρη αμμο απο οικοδομικα υλικα (απο οτι ακουσα 6 ευρω τα 25 κιλα) περαν απο το πολυ καλο ξεβγαλμα που θα θελει?

Εψαξα κατι θεματα και βλεπω η αμμος να βρωμιζει ευκολα, ακουσα οτι δεν πιανει τοσο ευκολα βιολογια μιας και δεν κινειται ευκολα το νερο μεσα της οπως στο χαλικι, λογω του οτι ειναι πιο συμπαγης. Με εχουν αγχωσει λιγο αυτα. Μηπως να επελεγα ενα πολυ λεπτοκοκο χαλικι καλυτερα? Στην περιπτωση που επελεγα χαλικι, αν αποφασιζα για οτο θα ειχαν προβλημα?

Ειδα ακομα κατι στο μαγαζι αυτο. Ειχε τυρφη της Sera (καλη?) και του λεω οτι κιτρινιζει το νερο και μου εδειξε ενα σκευασμα, δυστυχως δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ουτε ονομα και μου ειπε πως αυτο το εφεραν μιας και το ζητησαν πολλοι δισκαδες, οτι αυτο αφαιρει απο το νερο ολες τις χρωστικες κλπ χωρις ομως να αφαιρει και τα καλα στοιχεια που χρειαζονται. Τιμη γυρω στα 25 ευρω και λεει το αλλαζεις καθε 6 μηνες. Δεν ξερω τωρα πως χρησιμοποιειται, αν το χρησιμοποιεις ολο ή αυτο φτανει να σου κρατησει για 1 χρονο κλπ. Ξερει κανεις κατι?

Και κατι για το τελος για το θεμα ph. Μπορω με το tetra optimat να ρυθμισω το ph στο 7 και λιγο πιο κατω (να το κατεβασω απο 7,5)? Αξιζει? Ειναι οικονομικο? Δεν με απασχολει να εχω το διοξειδιο για τα φυτα, απλα το λεω για να μην χρησιμοποιησω τυρφη ή α/ο για να ριξω το ph.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 07-03-12 στις 16:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01811 seconds with 11 queries