Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-03-12, 14:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@Xρηστος Ζ.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Υποστρωμα εβαλα γιατι το ειχα απο το προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου που ειχα φυτα μεσα. Τωρα λεω να το κανω ολο μοςς αλλα δεν αποκλειεται να βαλω και κανενα αλλο φυτακι στην πορεια.

Το οτι ειναι δυσκολα στην αναπαραγωγη τους το γνωριζω και ουτε νομιζω θα μπω στην διαδικασια για κατι τετοιο.

Οσον αφορα τωρα το βιοτοπικο που λες, δεν με ενδιαφερει να το κανω ''τοσο'' βιοτοπικο, με φυλλα καταπα, black water κλπ.

Και τα απιστογραμμα μου αρεσουν δεν λεω αλλα λιγο πιο πολυ μαρεσουν τα German blue ram.

@Delta66

Γεια. Καιρο εχουμε να τα πουμε.

Εχω διαβασει ολα τα θεματα που εχουν γραψει και τα δικα σου μεσα για τα τετρα και συμπεριφορες οπως λες σε 50λιτρο, 100λιτρο κλπ. Ξερω οτι δεν θα δω το ιδιο πραγμα απο θεμα συμπεριφορας που θα δω σε μεγαλυτερο - μακρυτερο ενυδρειο με μεγαλυτερο κοπαδι αλλα θα ηθελα να βαλω ενα ψαρι που μαρεσει αρκετα εμφανισιακα οπως ειναι τα τετρα. Δεν λεω, θα μπορουσα να βαλω cpd, guppy, endler, κλπ. που θα ηταν ισως προτιμοτερο αλλα δεν τρελαινομαι. Φυσικα διαλεγω τον λιγο πιο δυσκολο δρομο με νερο που θα πρεπει να επεξεργαστει για να εχει σωστες τιμες αλλα ενταξει, χαλαρα και ολα θα γινουν. Το στρωσιμο το κανω με τροφη και microbe lift balancer - nite out 2 οπως τοτε και δεν ξερω αν θα παρω μπολι. Μαλλον οχι.

Στο θεμα της ψαροσυνθεσης τωρα, θυμαμαι οτι ειναι δυσκολα ψαρια τα ramirezi. Η θυληκια σου δεν τα ειχε καταφερει απο το πολυ ξυλο και κυνηγητο του αρσενικου (στο 400αρι? καλα λεω? γιατι αν ναι, τοτε στο 50αρι τι θα γινει???) και θυμαμαι επισης που μου ειχες πει οτι, θελουν παρα πολυ καθαρο και σταθερο νερο, δεν ''ανεχονται'' το αντιθετο και οτι ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτο. Νομιζω οτι ειχες πει ακομα οτι μπορει στα προφιλαδικα να λενε οτι θελουν χαμηλο ph αλλα αυτο το ψαρι αν τους δωσεις σωστες συνθηκες και καθαρο νερο δεν εχει μεγαλο προβλημα με το ph να ειναι και 7,5 πχ. Μπορει ολο αυτο να το ειχες πει για τους αρλεκινους και οχι για τα ραμιρεζι. Δεν θυμαμαι για αυτο και ρωταω. Λες να μην το εχεις πει γενικα?
Ισως να κανω και αυτο που λες με τα τετρα, κορυ, οτο αν και δεν ξερω κατα ποσο θα μαρεσει. Θα δω και ενυδρεια με τα ψαρια αυτα για να σχηματισω καποια αποψη.

Οταν λες αλλιως ενα ειρηνικο ειδος απιστογραμμα? Μαζι με τα τετρα εννοεις ετσι? Απλα αντι για οτο και κορυ ενα ζευγαρι απιστογραμμα. Σωστα?

Το οτι τα 95% τον καρντιναλ ειναι απο τη φυση μου το ειχε πει ο Νινταλ στο μαγαζι του που πηγα καποια στιγμη. Για τα νεον μου ειπε οτι τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.

Δεν το ηξερα ενα ψαρι οτι μπορει να προτιμαει να ειναι ''φυλακισμενο'' και να εχει ασφαλη επιβιωση οπως λες σε σχεση με το να ειναι ελευθερο στη φυση.
Φυσικα και κατι λεει το οτι ζουν 3-5 φορες περισσοτερο, δεν αντιλεγω. Απλα το να το παρω απο τη φυση στο ενυδρειο μου καπως μου καθεται ακομα και θα μου διμηουργουσε αν το εκανα και μεγαλυτερο αγχος του τυπου, τωρα τι το εβαλα στο 50λιτρο, χωρις να το εχω βιοτοπικο οπως ηταν στη φυση του, χωρις να ειναι μεγαλο κοπαδι οπως ηταν πριν κλπ...

Τελος, το οτι δεν εχει αμμο κατω το ενυδρειο ειναι προβλημα? H τυρφη κιτρινιζει το νερο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02008 seconds with 11 queries