Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-03-12, 05:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Ερωτηση για neon tetra, ψαροσυνθεση και περιβαλλον...

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ξεκινησει το στρωσιμο στο 50λιτρο ενυδρειο μου (50χ30χ35). Θα ηθελα να επιχειρησω οταν με το καλο στρωθει και με την χρηση τυρφης αφου μαθω το τι γινεται για να ριξω το ph, να φιλοξενησω μερικα νεον ή καρντιναλ τετρα. Αυτο που μου ειπαν σε ενα πετ σοπ και θα ηθελα πρωτα απο ολα να μαθω αν ισχυει ειναι, αν οντως το 95% τον καρντιναλ πιανονται κατευθειαν απο τη φυση σε σχεση με τα νεον που το μεγαλυτερο ποσοστο αναπαραγωγης τους γινεται στην αιχμαλωσια. Εγω δεν θα ηθελα να παρω καποιο ειδος που προερχεται κατευθειαν απο τη φυση, σκεπτομενος πως και θα ειναι πιο ευαισθητο αλλα και το οτι το βλεπω λιγο κριμα να ερθει απο τη φυση στο ''κλουβακι'' μου. Αν ισχυου τα παραπανω, υπαρχει περιπτωση να βρω καρντιναλ που ειναι ελαφρως κατα την γνωμη μου ομορφοτερο απο τα νεον, αλλα να ειναι απο αναπαραγωγη σε αιχμαλωσια? Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι καπως απο το που προερχεται το ψαρι?

Αν υποθεσουμε τωρα οτι μπορω να βαλω εναν αριθμο απο καρντιναλ ή νεον στο ενυδρειο μου με τις διαστασεις που αναφερω πιο πανω, θα μπορουσα να φιλοξενησω μαζι και ενα ζευγαρι ραμιρεζι και τελος με την ιχθυοφορτιση?

Και τωρα στο θεμα τις διακοσμησης. Το ενυδρειο σκεφτομαι ολο να το κανω με μοςς, εχει μια ριζα, καποιες μικρες πετρες και υποστρωμα seachem flourite red και οχι αμμο (κακο αυτο?). Το ενυδρειο χρειαζεται καπακι? Το ρωταω αυτο μιας και ειχα zebra danio και ενα πηδηξε και μου ειχαν πει κιολας οτι ειναι καλοι αλτες. Αυτα ειναι ενταξει σε ανοιχτο ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries